| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?

Zarówno udzielenie licencji do utworu, jak i udzielenie zgody na wykonywanie praw autorskich oraz praw pochodnych, bez przeniesienia praw autorskich podlega dyspozycji art. 21 ust. 1  ustawy o PDOP. Przepis ten, jako realizacja zasady ograniczonego obowiązku podatkowego w odniesieniu do nierezydentów, wprowadza obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła w wysokości 20% przychodu uzyskanego z tych tytułów. Jednakże rozpatrując każdy indywidualny przypadek należy mieć na uwadze również umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których postanowienia bardzo często znacznie obniżają stawki podatku. Stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania można zastosować jedynie pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta zagranicznego.

Zobacz też: Nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego

Złożoność problematyki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem u źródła wynagrodzenia z tytułu wykonania umów mieszanych wynika z faktu, iż przedmiotem umowy są świadczenia różnego rodzaju, z których tylko część może podlegać opodatkowaniu u źródła. Tematyka dotycząca realizacji wskazanych umów oraz ich prawnopodatkowej kwalifikacji wielokrotnie była podejmowana w piśmiennictwie oraz orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Zagadnienie to  wnikliwie zostało przedstawione w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD. Zdaniem autorów Komentarza nie można jednoznacznie określić trybu postępowania z umowami mieszanymi, dlatego też proponuje się dwie koncepcje odnoszące się do omawianej kwestii. Jeżeli z treści umowy wynika, iż jedno ze świadczeń będących przedmiotem umowy ma charakter wiodący, natomiast pozostałym można przypisać charakter pomocniczy bądź o znikomym znaczeniu, wówczas do całości świadczeń stosuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego i nie jest dopuszczalny podział wynagrodzenia na poszczególne elementy. Inną metodę postępowania należy przyjąć w odniesieniu do umowy, w której nie zostały wyraźnie zakreślone pozycje danych świadczeń, wobec czego dopuszczalne jest ich wyodrębnienie i zastosowanie do każdego z nich odpowiednich zasad podatkowych. W takiej sytuacji ważne jest, aby już w umowie poszczególnym czynnościom składającym się na jej przedmiot przyporządkować ich wartość pieniężną, co może zmniejszyć ryzyko zakwestionowania przez organ podatkowy przyjętej koncepcji opodatkowania umowy mieszanej.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »