REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów.
Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów.

REKLAMA

REKLAMA

Polski ustawodawca w odniesieniu do niektórych dochodów uzyskiwanych w wyniku płatności transgranicznych przez podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terytorium RP, wprowadził obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku (tzw. podatek u źródła).

REKLAMA

Odnosząc się do podatku u źródła, wskazać należy, że podatnikiem tego podatku jest podmiot uzyskujący przychód, jednakże obliczenie, pobór oraz zapłata podatku do właściwego urzędu skarbowego ciążą na podmiocie dokonującym wypłaty, który staje się tym samym płatnikiem podatku. Płatnik powinien pobrać kwotę podatku od wynagrodzenia przysługującego kontrahentowi i wypłacić mu należność pomniejszoną o wysokość omawianego podatku. W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku należy wziąć pod uwagę przepisy ustaw o podatkach dochodowych z uwzględnieniem bilateralnych umów o zapobieganiu podwójnego opodatkowania.

REKLAMA

Odstąpienie od potrącenia podatku przez płatnika z kwoty należnej kontrahentowi, a następnie pokrycie tegoż podatku z własnych środków finansowych może nieść za sobą różnorakie konsekwencje, których określenie w głównej mierze uzależnione jest od przyczyn stojących za wskazanym postępowaniem płatnika. Rozstrzygnąć należy, czy w omawianej sytuacji istnieje możliwość zaliczenia wydatku poniesionego w wyniku pokrycia podatku u źródła z własnych środków przez płatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Na wstępie należy wskazać, że płatnikowi co do zasady przysługuje roszczenie zwrotu wydatków poniesionych na zapłatę podatku u źródła od kontrahenta, a zatem nie można zakwalifikować omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdyż ten nie charakteryzuje się definitywnością, która stanowi jedną z przesłanek potrącalności wydatku w koszty uzyskania przychodów.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

REKLAMA

Uzasadnienie celu poniesienia wydatku, obejmującego uregulowanie za kontrahenta zagranicznego podatku u źródła, pozwalające na zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu jest natomiast możliwe w sytuacji, gdy obowiązek pokrycia przez płatnika podatku u źródła wynika z łączących strony postanowień umownych. W przypadku bowiem gdy istotnie ze sporządzonej umowy wynikać będzie obowiązek poniesienia kosztów podatku u źródła przez nabywcę jako dodatkowy element wynagrodzenia oraz zidentyfikowany zostanie cel i związek tego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas wartość tego podatku będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu płatnika. Wiąże się to również z utratą prawa regresu w stosunku do zagranicznego kontrahenta o zwrot poniesionego wydatku. Podkreślenia wymaga, że w obecnych stosunkach gospodarczych często dochodzi do sytuacji, w których na mocy postanowień umownych nałożony jest na wypłacającego wynagrodzenie obowiązek poniesienia wszelkich dodatkowych kosztów wynikających z transakcji, bez prawa roszczenia o zwrot tych kosztów od dostawcy. W tym zakresie kwota podatku u źródła, jako dodatkowy element kosztu nabycia, może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu (takie stanowisko znajduje również potwierdzone w stanowiskach organów podatkowych – przykładowo: w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 września 2014 r. sygn. ITPB3/423-284/14/DK, czy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2014 r. sygn. IPPB5/423-553/14-2/PS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto istnieje możliwość obrony stanowiska, zgodnie z którym zapłata podatku u źródła przez płatnika stanowi koszt uzyskania przychodów, w sytuacji w której płatnik de facto nie ma sposobności fizycznego potrącenia kwoty podatku z wypłacanego wynagrodzenia. Przykładem w tym zakresie może być zakup praw autorskich drogą elektroniczną wraz z akceptacją regulaminu zakupu, jeżeli uiszczana kwota na rzecz kontrahenta jest automatycznie generowana przez system internetowy jako kwota netto, co uniemożliwia dokonanie jakichkolwiek w niej zmian, szczególnie jeśli zapłata finalizowana jest przy użyciu karty kredytowej. Wówczas to charakter transakcji i sposób wywiązania się z niej niejako wymuszają na nabywcy zapłatę pełnej kwoty bez dokonania potrąceń. W tej sytuacji wypełnienie obowiązków podatkowych po stronie płatnika poprzez zapłatę podatku ze środków własnych upoważnia go do zaliczenia kwoty tego podatku do kosztów uzyskania przychodu (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r. sygn. IPPB3/423-370/14-2/JBB).

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Nadmienić należy, że dla analizowanych przypadków zastosowania nie znajduje żaden z przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, a w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 15, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach. Zakres tego przepisu dotyczy wyłącznie podatku dochodowego, uiszczanego przez podatnika a nie płatnika(który ewentualnie poniósł koszty podatku u źródła), zgodnie z przepisami prawa zadaniem płatnika jest jedynie odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku należnego od podatnika.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA