REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP. Fot. Fotolia
Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka (jako płatnik) dokonując wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP (przykładowo z odsetek dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) jest obowiązana pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

REKLAMA

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

REKLAMA

Pobór podatku u źródła polega co do zasady na tym, że jest on pobierany i odprowadzany do właściwego urzędu skarbowego bezpośrednio z wypłacanej kwoty przez podmiot dokonujący tej wypłaty na rzecz nierezydenta. Wypłacana kwota należności jest w takim przypadku automatycznie pomniejszana o wartość podatku u źródła, którego stawkę ustala się z uwzględnieniem odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady więc w sytuacji, gdy powstanie obowiązek odprowadzenia podatku u źródła od wypłacanych kontrahentowi z zagranicy należności, zapłata tego podatku powinna nastąpić ze środków należących do podatnika (kontrahenta zagranicznego - pożyczkodawcy) a nie ze środków płatnika (podmiotu wypłacającego).

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Literalne brzmienie pojęcia pobrać (pobierać,) należy rozumieć jako «wziąć wiele czegoś po kolei albo z wielu miejsc», «wziąć coś jako zapłatę, wynagrodzenie, przydział itp.»,  «odebrać od kogoś należność, jakąś opłatę» - tak internetowy słownik języka polskiego PWN. Mając na uwadze literalne znaczenie ww. pojęcia należy wskazać, że pobranie podatku u źródła może zostać zrealizowane nie tylko poprzez fizyczne pobranie podatku (potrącenie) z wypłacanej kontrahentowi zagranicznemu należności, lecz również poprzez wpłatę dokonaną z środków płatnika, która następnie na podstawie odrębnych porozumień zostanie płatnikowi zwrócona. Takie działanie nie powinno być zatem kwestionowane przez organy podatkowe. W tym zakresie w przypadku wypłaty świadczenia na rzecz kontrahenta zagranicznego w pełnej wysokości i pokrycia kosztów podatku u źródła przez płatnika, któremu to następnie kontrahent zagraniczny zwróci odprowadzony zryczałtowany podatek należy uznać za działanie, które nie powinno rodzić ryzyka podatkowego po stronie płatnika w tym związane z niedopełnieniem obowiązków w zakresie obliczenia, pobrania i wpłacenia we właściwym terminie podatku u źródła, z tytułu wypłacanych należności.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak mieć na uwadze literalną treść art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, wskazującą na termin dokonania owego pobrania podatku. Na jego podstawie podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Powyższe w przypadku literalnej wykładni przepisu może doprowadzić do uznania, że owo pobranie podatku powinno, niezależnie od formy realizacji tego obowiązku, zostać dokonane w dniu wypłaty należności (nie po tej dacie - w drodze zwrotu dokonanego przez zagranicznego kontrahenta). Powyższe może stanowić element ryzyka podatkowego. Jednak w przypadku uregulowania podatku przez płatnika w terminie a zatem z uwagi na brak zaległości podatkowej w tym zakresie oraz w przypadku dopełnienia przez płatnika innych obowiązków ciążących w tym zakresie na nim, powyższe ryzyko należy ocenić jako niewielkie.

Tekst: Tomasz Musialski Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA