| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka (jako płatnik) dokonując wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP (przykładowo z odsetek dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) jest obowiązana pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Pobór podatku u źródła polega co do zasady na tym, że jest on pobierany i odprowadzany do właściwego urzędu skarbowego bezpośrednio z wypłacanej kwoty przez podmiot dokonujący tej wypłaty na rzecz nierezydenta. Wypłacana kwota należności jest w takim przypadku automatycznie pomniejszana o wartość podatku u źródła, którego stawkę ustala się z uwzględnieniem odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady więc w sytuacji, gdy powstanie obowiązek odprowadzenia podatku u źródła od wypłacanych kontrahentowi z zagranicy należności, zapłata tego podatku powinna nastąpić ze środków należących do podatnika (kontrahenta zagranicznego - pożyczkodawcy) a nie ze środków płatnika (podmiotu wypłacającego).

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Literalne brzmienie pojęcia pobrać (pobierać,) należy rozumieć jako «wziąć wiele czegoś po kolei albo z wielu miejsc», «wziąć coś jako zapłatę, wynagrodzenie, przydział itp.»,  «odebrać od kogoś należność, jakąś opłatę» - tak internetowy słownik języka polskiego PWN. Mając na uwadze literalne znaczenie ww. pojęcia należy wskazać, że pobranie podatku u źródła może zostać zrealizowane nie tylko poprzez fizyczne pobranie podatku (potrącenie) z wypłacanej kontrahentowi zagranicznemu należności, lecz również poprzez wpłatę dokonaną z środków płatnika, która następnie na podstawie odrębnych porozumień zostanie płatnikowi zwrócona. Takie działanie nie powinno być zatem kwestionowane przez organy podatkowe. W tym zakresie w przypadku wypłaty świadczenia na rzecz kontrahenta zagranicznego w pełnej wysokości i pokrycia kosztów podatku u źródła przez płatnika, któremu to następnie kontrahent zagraniczny zwróci odprowadzony zryczałtowany podatek należy uznać za działanie, które nie powinno rodzić ryzyka podatkowego po stronie płatnika w tym związane z niedopełnieniem obowiązków w zakresie obliczenia, pobrania i wpłacenia we właściwym terminie podatku u źródła, z tytułu wypłacanych należności.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Należy jednak mieć na uwadze literalną treść art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, wskazującą na termin dokonania owego pobrania podatku. Na jego podstawie podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Powyższe w przypadku literalnej wykładni przepisu może doprowadzić do uznania, że owo pobranie podatku powinno, niezależnie od formy realizacji tego obowiązku, zostać dokonane w dniu wypłaty należności (nie po tej dacie - w drodze zwrotu dokonanego przez zagranicznego kontrahenta). Powyższe może stanowić element ryzyka podatkowego. Jednak w przypadku uregulowania podatku przez płatnika w terminie a zatem z uwagi na brak zaległości podatkowej w tym zakresie oraz w przypadku dopełnienia przez płatnika innych obowiązków ciążących w tym zakresie na nim, powyższe ryzyko należy ocenić jako niewielkie.

Tekst: Tomasz Musialski Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK