| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24.3.2015 r. (sygn. IBPP4/4512-49/15/LG) dotyczyła Spółki (podatnika VAT) prowadzącej w Polsce działalność produkcyjną. Część swoich wyrobów Spółka sprzedawała w USA. W tym celu, następował transport produktów do USA do wynajmowanego przez Spółkę magazynu. W momencie składowania w magazynie towary pozostawały wciąż własnością Spółki. Po dostarczeniu do magazynu następowała sprzedaż do amerykańskich odbiorców. Zdarzało się jednak, że niektórzy odbiorcy byli już znani w momencie transportu towarów do USA.

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Dostawa towarów w USA

Sprzedaż towarów w USA została zakwalifikowana jako dostawa towarów. Miejscem dostawy (czyli krajem opodatkowania tej sprzedaży), zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), było terytorium USA. Zgodnie bowiem z tym przepisem, miejscem dostawy (krajem opodatkowania) towarów, w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych, jest kraj w którym towary te znajdują się w momencie dostawy.

Zastosowanie powyższej regulacji było, zdaniem organu podatkowego, właściwe ponieważ transport do USA nie był bezpośrednio związany z późniejszymi dostawami produktów Spółki. Świadczył o tym fakt, że produkty były najpierw transportowane do magazynu, a dopiero potem sprzedawane. Transport i dostawa stanowiły więc dwie osobne czynności.

Przyjęcie, że dostawy dokonane były w USA sprawiło, że nie były one czynnościami opodatkowanymi polskim podatkiem VAT.  Czynnością opodatkowaną, w świetle art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, jest bowiem odpłatna dostawa na terytorium kraju (czyli na terytorium Polski).

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Brak eksportu towarów

W świetle art. 2 ust. 8 ustawy o VAT, eksportem towarów jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;.

Powyższy przepis daje podstawę do wskazania 3 warunków jakim powinien odpowiadać eksport:

  • musi dochodzić do dostawy towarów;
  • w konsekwencji dostawy następuje wywóz towarów poza  UE, przez dostawcę (podatnika z siedzibą na terytorium UE np. w Polsce), odbiorcę lub przez podmiot działający na ich rzecz;
  • wywóz powinien zostać potwierdzony przez urząd celny.
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »