| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?

W przedstawionym tanie faktycznym nie doszło do spełnienia drugiego z powyższych warunków. Dostawa towarów (ich sprzedaż w USA) nie była bowiem bezpośrednio związana z ich wywozem z Polski. Były to dwie osobne czynności. Zdaniem organu podatkowego bez znaczenia był przy tym fakt, że niekiedy ostateczny nabywca  był już znany w momencie transportowania towarów.

Zobacz też: Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Przemieszenie własnych produktów do USA – nie jest czynnością opodatkowaną

W stanie faktycznym, który był przedmiotem interpretacji organu podatkowego, Spółka przewoziła do USA własne produkty. Przemieszczenie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika do kraju, który nie jest członkiem UE, nie jest opodatkowane VAT. Inaczej jest, gdy przemieszczenie następuje do innego kraju członkowskiego UE. Wtedy, przemieszczenie takie będzie, z zasady, opodatkowane na mocy art. 13 ust. 3 ustawy o VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odliczenie podatku naliczonego

W celu wytworzenia i późniejszej sprzedaży produktów, Spółka musiała nabyć określone towary i usługi. Kwota podatku VAT z tytułu tych nabyć stanowiła dla Spółki podatek naliczony (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT).

Organ podatkowy potwierdził, że ten podatek naliczony mógł zostać przez Spółkę odliczony, mimo że Spółka nie wykonała czynności opodatkowanych VAT (co jest ogólną przesłanką do odliczenia na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jak bowiem stanowi art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Dostawa towarów na terytorium USA jest czynnością analogiczną do dostawy na terytorium kraju. Gdyby ta czynność była dokonana w Polsce to odliczenie podatku naliczonego przysługiwałoby na ogólnych zasadach. W konsekwencji, Spółka mogła odliczyć podatek naliczony na podstawie powyżej regulacji.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »