REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty.
Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie importu towarów w procedurze uproszczonej pozwala na rozliczenie transakcji w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w deklaracji wykazano błędną, zbyt niską kwotę podatku z powodu np. określenia wartości importowanych towarów w niewłaściwej wysokości?

REKLAMA

Przedsiębiorca dokonujący importu towarów, a więc sprowadzający towary z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia celnego. Zasadniczo, podatek VAT (z tytułu importu towarów) należy obliczyć i wykazać we wspomnianym powyżej zgłoszeniu celnym. W przypadku jednak korzystania z procedury uproszczonej, podatek można rozliczyć w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z importem towarów.

REKLAMA

Może zdarzyć się tak, że w zgłoszeniu celnym zostanie przyjęta niewłaściwa, zbyt niska wartość importowanych towarów, wskutek czego kwota podatku wykazana w deklaracji podatkowej będzie błędna (zaniżona). W takiej sytuacji należy wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Wpłaty podatku w wysokości wynikającej z ww. decyzji należy dokonać w terminie 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. 

Zobacz też: Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Przykład

Pewna Spółka w listopadzie 2014 r. dokonała importu towaru z Rosji. Spółka rozlicza import towarów w procedurze uproszczonej. W złożonym przez Spółkę  zgłoszeniu celnym przyjęto błędną, zbyt niską wartość towaru i w rezultacie określono kwotę podatku VAT w niewłaściwej wysokości. Spółka wykazała w deklaracji podatkowej składanej za listopad 2014 r. podatek VAT w zbyt niskiej kwocie wynikającej ze zgłoszenia celnego. Spółka zwróciła się z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu celnego o korektę zgłoszenia celnego. Naczelnik wydał decyzję, w której określił prawidłową kwotę podatku VAT i wskazał ile wynosi niepobrana kwota podatku VAT  (jest to różnica między prawidłową kwotą podatku VAT a kwotą obliczoną w zgłoszeniu celnym). Niepobraną kwotę podatku Spółka uiściła z zachowaniem 10 - dniowego terminu.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z dokonaniem zapłaty  kwoty podatku wynikającej z decyzji naczelnika urzędu celnego, nie należy dokonywać korekty deklaracji podatkowej w zakresie podatku należnego. Wynika to stąd, że należność uiszczana jest na podstawie decyzji. Rozliczenie podatku VAT następuje w drodze decyzji, a nie w deklaracji podatkowej.

Zobacz też: Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku importu towarów kwota podatku należnego (do zapłaty) stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu. W sytuacji gdy, tak jak w przedstawionym przykładzie, na podstawie decyzji zapłacono brakującą kwotę podatku, przedsiębiorca uprawniony jest  jednocześnie do odpowiedniego zwiększenia kwoty podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy. W imporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie zaistnienia długu celnego, co następuje zasadniczo w chwili dokonania zgłoszenia celnego. Co więcej, w przypadku decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celnego określającej podatek w prawidłowej wysokości, prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym decyzja została otrzymana, pod warunkiem dokonania zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Zobacz też: Powództwa przeciwegzekucyjne

Przykład

X Sp. z o. o. z poprzedniego przykładu otrzymała decyzję naczelnika urzędu celnego (w której wskazano ile wynosi niepobrana kwota podatku VAT) w grudniu 2014 r. Również w grudniu Spółka zapłaciła kwotę wynikającą z decyzji. Należy więc stwierdzić, że Spółka może powiększyć kwotę podatku naliczonego (o wartość podatku zapłaconą na podstawie decyzji) w rozliczeniu za grudzień 2014 r. Co więcej, możliwe jest również odpowiednie zwiększenie podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następujących okresów rozliczeniowych, a więc w deklaracji za styczeń 2015 r. bądź luty 2015 r.

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA