| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Spółka XYZ świadczy usługi spedycyjne na rzecz podatnika z Belgii, przy czym towar transportowany jest z Polski, przez Niemcy do Belgii. Spółka XYZ jest zarejestrowana dla celów VAT wyłącznie w Polsce. Jak opodatkować to świadczenie?

Usługi spedycyjne nie zostały zdefiniowane w ustawie o VAT, dlatego też w celu wyjaśnienia tego pojęcia należy posiłkować się definicją słownikową oraz przepisami Kodeksu cywilnego (Kc), który zawiera szczegółowe regulacje dotyczące umowy spedycji. I tak, na podstawie internetowego słownika języka polskiego PWN przez spedycję należy rozumieć „przewóz i dostawę towarów wykonywane przez przedsiębiorstwo przewozowe”. Zgodnie zaś z art. 794. § 1 Kc, przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. A zatem, usługi spedycyjne mają szerszy zakres niż transport – obejmują one bowiem szereg świadczeń związanych z wysyłką, przewozem i odbiorem towarów.

Zobacz też: Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Ustawodawca nie zastrzegł żadnych szczególnych zasad opodatkowania usług spedycyjnych podatkiem VAT, co oznacza, że podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Należy jednak zwrócić uwagę, iż usługi, o których mowa w stanie faktycznym są wykonywane na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE, w związku z czym nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Jak stanowi bowiem art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przedmiotowej sprawie usługobiorcą jest belgijski podatnik, co oznacza iż ww. usługi spedycyjne będą podlegać opodatkowaniu na terytorium Belgii (bez znaczenia jest przy tym fakt, iż towar był przewożony na trasie Polska-Niemcy-Belgia).

Zobacz też: Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

W związku z powyższym, spółka XYZ, jako sprzedawca usług spedycyjnych, powinna wystawić fakturę dokumentującą to świadczenie bez wykazywania kwoty podatku VAT wraz z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Ponadto, spółka jest obowiązana wykazać przedmiotową transakcję w deklaracji VAT-7 w poz. 2 jako usługę  świadczoną poza terytorium kraju ("Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju"), jak również w informacji podsumowującej w części E dotyczącej wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »