| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Co to jest drobnica morska LCL?

Co to jest drobnica morska LCL?

Drobnica morska - LCL - to transport morki umożliwiający ściągnięcie sporej partii towaru w cenie małej przesyłki lotniczej. Czy warto z tej formy transportu korzystać?

Mali importerzy stają często przed koniecznością wyboru pomiędzy drogim frachtem lotniczym, a przesyłką całokontenerową. Jednak alternatywą może być rodzaj transportu pozwalający ściągać większe partie ładunku (np. 1m3) w cenie małej przesyłki lotniczej. Tym prostym rodzajem transportu morskiego jest drobnica morska - produkt w branży spedycyjnej określany skrótem LCL (Less than Container Load).

Dlaczego warto używać morskiej drobnicy w wymianie międzynarodowej, wyjaśnia Paweł Grądzki od 1996 roku działający w branży spedycyjnej – Przemawia za tym kilka istotnych argumentów po pierwsze, nie mrozimy dużej ilości pieniędzy w ładunku, nie musimy również posiadać wielkich powierzchni magazynowych, a jednostkowy koszt transportu towaru będzie niższy niż w przypadku transportu lotniczego, chociaż wyższy niż przy transporcie pełnokontenerowym.

Importerzy często wykluczają opcję transportu morskiego ponieważ nie mają pewności co do realnej ceny usługi transportowej. Taryfy i oferty sporządzane przez operatorów logistycznych są wyrażone w jednostkach pieniężnych (zazwyczaj walutowych) pomnożonych przez tajemniczy współczynnik sztauerski w/m, najeżone mnóstwem dodatków i obwarowań. Poznanie ostatecznej ceny wiążę się więc z koniecznością posiadania wiedzy spedycyjnej, bo mamy do czynienia z wieloma specjalistycznymi pojęciami i zwrotami. Zawarte w ofercie skróty, usługi dodatkowe i inne elementy zazwyczaj skutecznie przeszkadzają realnie ocenić ostateczny koszt i w ostateczności odstraszają potencjalnych nabywców. Stąd też wiele narzekań na sposób obsługi przedsprzedażowej u operatorów spedycyjnych / logistycznych oraz niejednokrotnie wielkie zaskoczenie przy oglądaniu finalnej faktury.

Dobrym rozwiązaniem może być proste narzędzie w serwisie internetowym Seaoo.com, które pozwala wycenić transport danej przesyłki morskim transportem drobnicowym. Klient sam wycenia przesyłkę, dobiera usługi dodatkowe z których chce korzystać (odprawa celna, transport lądowy do własnego magazynu), a wartość całości usługi pokazywana jest online. Co więcej - cena zawiera w sobie wszystkie elementy układanki - łącznie z przeładunkami magazynowymi.

Prosty i intuicyjny sposób wypełniania formularza zamówienia pozwala w ciągu kwadransa wycenić i zamówić fracht z/do dowolnego miejsca na świecie. Po wpisaniu podstawowych parametrów przesyłki klient otrzymuje cenę, która jest niezmienna i obowiązująca , przy zadeklarowanych wymiarach i wadze ładunku. Konkretny przykład, import z Chin (Szanghaj -> Gdynia) przesyłki o wymiarach 1,2 x 0,8 x 1,0 i wadze 650 kg jest możliwy już za 496,25 PLN– z wliczonym podjęciem towaru z magazynu.

źródło: Materiały prasowe Seaoo.com

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »