| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Spółka działająca w szeroko pojętej branży logistycznej, korzysta z podwykonawców, i udostępnia im do działalności na swoją rzecz, swój majątek. Czy to udostępnienie podlega opodatkowaniu VAT?

Przedmiotem działalności naszej Spółki jest szeroko pojęta działalność logistyczna. Często świadcząc usługi na rzecz naszych kontrahentów korzystamy z pomocy podwykonawców. Zdarza się, że podwykonawcy udostępniamy nasz majątek, który jest przez niego wykorzystywany do wykonywania na naszą rzecz usług. Czy udostępnienie majątku Spółki w opisanej sytuacji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Ustalając skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia przez Spółkę majątku, w pierwszej kolejności należy zbadać, czy w niniejszym przypadku mamy do czynienia dostawą towarów lub świadczeniem usług. Pojęcie dostawy towarów zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). I tak, zgodnie z przywołaną regulacją, przez dostawę towarów rozumie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem aby można było mówić o dostawie towarów, musi nastąpić przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby druga strona mogła nią dysponować w sposób właściwy dla właściciela. Niniejsze udostępnienie składników majątku nie stanowi dostawy towarów. Bowiem możliwość rozporządzania ww. towarem jak właściciel nadal pozostanie po stronie Spółki.

W dalszej kolejności należy wskazać, iż stosownie do brzmienia art. 8 ust.1 cyt. ustawy przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, które nie stanowi dostawy towarów. Przy czym w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

W analizowanym przypadku Spółka nieodpłatnie udostępnia podwykonawcy składniki majątku. Tym samym mogłoby się wydawać, że dochodzi tutaj do nieodpłatnego świadczenia usług. Jednakże aby określić, czy przedmiotowe udostępnienie majątku stanowi czynność opodatkowaną, należy przeanalizować czy ww. przekazanie może w ogóle być kwalifikowane jako świadczenie usług. Innymi słowy, koniecznym jest ustalenie czy występuje ze strony Spółki jakimkolwiek świadczenia na rzecz podwykonawcy.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »