| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Spółka działająca w szeroko pojętej branży logistycznej, korzysta z podwykonawców, i udostępnia im do działalności na swoją rzecz, swój majątek. Czy to udostępnienie podlega opodatkowaniu VAT?

W niniejszym przypadku mamy do czynienia z przekazaniem do używania innemu podmiotowi własnych środków trwałych na potrzeby realizowania na rzecz właściciela usług. Tym samym, Spółka nieodpłatnie przekazując podwykonawcy część swojego majątku na potrzeby świadczonych na jej rzecz usług, nie dokonuje żadnego świadczenia, lecz jedynie wykorzystuje swój majątek w najbardziej efektywny sposób. Rzeczone przekazanie składników majątku na potrzeby świadczone na rzecz Spółki usług nie stanowi odrębnego świadczenia. Udostępnienie to ma jedynie charakter pomocniczy, tzn. przedmiotowa czynność nie miałaby racji bytu bez realizacji usługi realizowanej na rzecz Spółki. W konsekwencji należy wskazać, iż nieodpłatne udostępnienie składników majątku, w niniejszym przypadku nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2008 r. (sygn. I FSK 1788/07), w którym stwierdzono: ''(...) W związku z tym nie można traktować nieodpłatnego, czasowego udostępniania maszyn i urządzeń kontrahentom, służących im jedynie do wykonania działalności zleconej przez Spółkę, jako niezależnego świadczenia usługi, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tego rodzaju czynności o charakterze technicznym, pomocniczym nie mają samodzielnej racji bytu bez realizacji usługi produkcji czy montażu, do których wykonania są niezbędne. Z tego względu nie mogą być traktowane jako odrębne świadczenie usług i stanowić odrębnego przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług (...)”.

Tekst: Małgorzata Breda doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK