| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

Spedycja to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towarów – charakteryzuje się przejęciem całego ciężaru obowiązków wiążących się z transportem ładunku. Ze względu na swój charakter obejmuje nie tylko wykonanie usługi przewozu, ale również pozostałe usługi bądź świadczenia związane z przemieszczeniem towaru. Jak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 marca 2006 r. (sygn. I ACa 49/06) „do czynności spedycyjnych w szczególności można zaliczyć: udzielanie porad, zawieranie umów przewozu, sporządzanie dokumentów przewozowych, odbiór przesyłki od nadawcy, odbiór przesyłki od przewoźnika, przekazanie przesyłki odbiorcy oraz inne czynności organizacyjno-prawne. O zakresie czynnościowym usługi spedycyjnej i jej strukturze będą każdorazowo decydować konkretne okoliczności związane z zaspokojeniem danej potrzeby przewozowej oraz wola usługobiorcy usług spedycyjnych”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawową przesłanką opodatkowania danej czynności na terytorium Polski jest to, aby miejsce jej świadczenia (czyli kraj opodatkowania) zostało określone właśnie na terytorium Polski. Z uwagi na okoliczność, że stronami przedmiotowego świadczenia są podmioty z różnych państw (z kraju UE oraz kraju trzeciego), niezbędnym dla ustalenia podmiotu zobowiązanego do rozliczenia danej czynności na gruncie przepisów ustawy o VAT jest określenie miejsca świadczenia analizowanej usługi. Stąd też, stosownie do dyspozycji art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z czym uznać należy, iż świadczona, na rzecz kontrahenta z Ukrainy, usługa jest opodatkowana w kraju siedziby kontrahenta tj. na Ukrainie. Niemniej jednak pamiętać należy, iż powyższe ustalenie nie uchyla obowiązku usługodawcy w zakresie udokumentowania transakcji z punktu widzenia podatku VAT.

W celu udokumentowania wykonania analizowanej usługi usługodawca winien wystawić tzw. fakturę NP (bez wskazania stawki i kwoty podatku), co wynika z art. 106 ust. 1a ustawy o VAT w zw. z § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur. Faktura ta powinna dodatkowo zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (§ 5 ust. 2 pkt 5 ww. rozporządzenia).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »