| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

Spedycja to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towarów – charakteryzuje się przejęciem całego ciężaru obowiązków wiążących się z transportem ładunku. Ze względu na swój charakter obejmuje nie tylko wykonanie usługi przewozu, ale również pozostałe usługi bądź świadczenia związane z przemieszczeniem towaru. Jak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 marca 2006 r. (sygn. I ACa 49/06) „do czynności spedycyjnych w szczególności można zaliczyć: udzielanie porad, zawieranie umów przewozu, sporządzanie dokumentów przewozowych, odbiór przesyłki od nadawcy, odbiór przesyłki od przewoźnika, przekazanie przesyłki odbiorcy oraz inne czynności organizacyjno-prawne. O zakresie czynnościowym usługi spedycyjnej i jej strukturze będą każdorazowo decydować konkretne okoliczności związane z zaspokojeniem danej potrzeby przewozowej oraz wola usługobiorcy usług spedycyjnych”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawową przesłanką opodatkowania danej czynności na terytorium Polski jest to, aby miejsce jej świadczenia (czyli kraj opodatkowania) zostało określone właśnie na terytorium Polski. Z uwagi na okoliczność, że stronami przedmiotowego świadczenia są podmioty z różnych państw (z kraju UE oraz kraju trzeciego), niezbędnym dla ustalenia podmiotu zobowiązanego do rozliczenia danej czynności na gruncie przepisów ustawy o VAT jest określenie miejsca świadczenia analizowanej usługi. Stąd też, stosownie do dyspozycji art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z czym uznać należy, iż świadczona, na rzecz kontrahenta z Ukrainy, usługa jest opodatkowana w kraju siedziby kontrahenta tj. na Ukrainie. Niemniej jednak pamiętać należy, iż powyższe ustalenie nie uchyla obowiązku usługodawcy w zakresie udokumentowania transakcji z punktu widzenia podatku VAT.

W celu udokumentowania wykonania analizowanej usługi usługodawca winien wystawić tzw. fakturę NP (bez wskazania stawki i kwoty podatku), co wynika z art. 106 ust. 1a ustawy o VAT w zw. z § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur. Faktura ta powinna dodatkowo zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (§ 5 ust. 2 pkt 5 ww. rozporządzenia).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?
Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK