| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, w analizowanym przypadku fakturę należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi spedycji.

Niewątpliwie usługodawca powinien przedmiotową transakcję właściwie ująć również w rejestrze i deklaracji podatkowej. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów określających moment powstania obowiązku podatkowego. I tak, w przypadku usług, do których zastosowanie ma art. 28b, przepisy art. 19 ust. 19a i 19b stosuje się odpowiednio. A zatem, w myśl art. 19 ust. 19a ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi spedycyjnej. Przedmiotowe świadczenie powinien wykazać w deklaracji podatkowej (z chwilą powstania obowiązku podatkowego) w części: „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?
Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »