REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specyfika umowy na obsługę logistyczną

Tobias Jerschke
Jak korzystnie podpisać umowę na obsługę logistyczną
Jak korzystnie podpisać umowę na obsługę logistyczną
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co powinna zawierać umowa na obsługę logistyczną? Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.

Umowa o świadczenie usług logistycznych jest umową nienazwaną co oznacza w praktyce, że nie jest ona uregulowana szczegółowo w obowiązujących przepisach prawnych, a strony zawierają taką umowę na zasadzie swobody umów działalności gospodarczej, oczywiście zastosowanie znajdują tutaj przepisy kodeksu cywilnego, w zakresie nie uregulowanym przez strony lub w zakresie norm bezwzględnie i względnie regulujących stosunki umowne pomiędzy stronami. Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.

REKLAMA

Umowa typu "LSA"

REKLAMA

Najpopularniejsze na rynku są umowy "Logistics Service Agreement", które są faktycznie rozbudowane i zawierają po kilkanaście stron. Jest to nieuniknione ponieważ procesy logistyczne są skomplikowane i trzeba niejednokrotnie wyjaśniać całą procedurę procesów i definicję poszczególnych etapów, określić parametry jakościowe usług by w przyszłości podczas współpracy nie było jakichkolwiek niedomówień.

Umowa taka powinna określać precyzyjnie wszystkie oczekiwania i obowiązki stron kontraktu, dodatkowo umowa logistyczna zawiera wiele załączników, które opisują procesy, zawierają schematy technologiczne oraz szczegółowe wskaźniki jakościowe KPI.


Załączniki te należy jednak traktować jako integralną część postanowień umowy.
Charakterystyczną cechą umów zawieranych w branży logistycznej jest ich różnorodność co do konstrukcji postanowień takiej umowy w zależności od przedmiotu tej umowy tj. towaru którego dotyczy usługa logistyczna. Nie ma zatem jednego „szablonu” umowy z klientem. Natomiast co do poszczególnych grup usług można wyodrębnić grupę powtarzających się uregulowań o charakterze ogólnym.

Rodzaj towaru decyduje o umowie

REKLAMA

Dodatkowym ważnym aspektem na który należy zwrócić uwagę omawiając kwestię umów pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą w branży logistycznej jest to, że umowy na obsługę logistyczną różnią się między sobą w zależności od tego jakiego towaru dotyczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy konstruowaniu umów logistycznych pamiętać należy nie tylko o normach wynikających z przepisów ogólnie regulujących stosunki umowne wynikających z kodeksu cywilnego ale także należy mieć na uwadze szereg regulacji normujących postępowanie oraz wprowadzających szczególne warunki i unormowania co do konkretnych specyficznych towarów będących przedmiotem obsługi logistycznej.


Takie uregulowania można znaleźć np. w stosunku do branży farmaceutycznej, czy w zakresie towarów niebezpiecznych. Zawierając zatem umowę dotycząca tego typu towarów należy mieć także na względzie te specjalne reżimy postępowania.

Strony umowy na usługę logistyczną: Prawa i obowiązki

Przy zawieraniu umów o świadczenie usług logistycznych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na precyzyjne uregulowanie i uszczegółowienie obowiązków stron i to zarówno w zakresie świadczeń po stronie operatora logistycznego, jego odpowiedzialności za konkretne zdarzenia jak i obowiązków usługobiorcy co do jego obowiązków współdziałania.

Dodatkowo ważnymi aspektem jest również sposób rozliczania oraz okres obowiązywania umowy co wiąże się niejednokrotnie z koniecznością zawarcia w umowie odpowiednich klauzul waloryzacyjnych w stosunku do cen. Nie mniej istotny powinien być paragraf dotyczący ubezpieczenia towarów oraz kar umownych w przypadku niewywiązywania się z kontraktu lub możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy.

Tobias Jerschke, prezes zarządu Kuehne + Nagel Sp. z o.o
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA