| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Za co odpowiada agencja celna? Co w sytuacji, gdy towar nie może przekroczyć granicy z powodu braku znaków CE? Dowiedz się jak uniknąć problemów.

Nadawcę obciążają wszelkie opłaty z tytułu wysłania towarów do oraz zwrotu z kraju, do którego ich przywóz nie jest dopuszczalny. Ponosi on również koszty składowania towaru zatrzymanego przez urząd celny oraz koszty ewentualnego zniszczenia bądź przepadku tego towaru.

W przypadku, gdy klient poniesie szkodę na skutek nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez agencję celną, może dochodzić od niej odszkodowania na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z art. 471 kodeksu cywilnego stanowiącym generalną zasadę kodeksową odpowiedzialności kontraktowej (za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z umowy łączącej klienta z agencją celną) dłużnik (tj. agencja celna) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Agencja celna odpowiedzialna jest również za niezachowanie należytej staranności. Należy pamiętać, że agencja celna jest odpowiedzialna jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa (tj. np. swoich pracowników), jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK