| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Coraz więcej firm dokonuje transakcji towarowych z kontrahentami zagranicznymi. Jakie obowiązki ciążą wówczas na polskim podatniku ?

Podatek należny, podatek naliczony

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim nabywane towary zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, stanowi zarazem kwotę podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym, przy czym może ono zostać zrealizowane w ww. okresie, albo w deklaracji VAT składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.b), art. 86 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Co istotne, gdyby – w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. - sprzedawca zagraniczny, o którym mowa w stanie faktycznym, wystawił fakturę, w której (niezasadnie) wykazałby kwotę podatku VAT, nabywcy nie przysługuje wówczas prawo do odliczenia tego podatku (vide: art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT).

Deklaracja VAT

Dostawę towarów, dla której podatnikiem jest Spółka (jako nabywca) podlega wykazaniu:

a) po stronie podatku należnego – w pozycji 12 (pola 41-42) „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca” ;

b) po stronie podatku naliczonego – w pozycji „Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków” (pola 49-50), albo, jeżeli nabywane towary nie stanowią dla Spółki środków trwałych, w pozycji „Nabycie towarów i usług pozostałych” (pola 51-52).

Dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca nie wykazuje się w ogóle w informacji podsumowującej VAT-UE.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK