| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Jakie wymogi należy spełnić, aby rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (VAT 7)? Czy w tym zakresie dokonano w 2011 r. zmian w przepisach?

Jednakże, Podatnik nie ma obowiązku przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego wskazanych powyżej dokumentów, w przypadku, gdy posiada on już aktualne, czyli wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu, dokumenty.

Ponadto, począwszy od 1 lipca 2011 r., wymóg przedstawienia stosownych dokumentów uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści ( o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz co do faktu rejestracji na potrzeby podatku VAT).

Warto jeszcze nadmienić, iż do 31 marca 2011 r. podatnicy, którzy chcieli stosować omawianą procedurę rozliczania podatku VAT zobowiązani byli także przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Jednakże, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wymóg ten został zniesiony, co znacznie ułatwiło możliwość korzystania z omawianego sposobu rozliczania podatku.

Import: Potwierdzenie rozliczenia podatku

Poza warunkami, które muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej, podatnicy są także zobligowani do dopełnienia określonych formalności, których celem jest potwierdzenie prawidłowego rozliczenia podatku VAT.

W szczególności obowiązkiem przedsiębiorcy jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas traci on prawo do rozliczenia podatku na omawianych zasadach, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w danej deklaracji podatkowej.

Ponadto nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów skutkować może nawet utratą na okres 36 miesięcy prawa do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej, przy czym wydanie takiej decyzji jest fakultatywne i zależy od uznania naczelnika urzędu skarbowego.

Jednakże, co bardzo istotne, decyzji takiej nie wydaje się, jeżeli nieprzestrzeganie terminu do przedłożenia dokumentów, w tym częstotliwość tego nieprzestrzegania, można uznać za nieistotne w stosunku do liczby i wielkości operacji importowych, które podatnik rozlicza, pod warunkiem jednak, że uchybienie to było spowodowane okolicznościami niewynikającymi z zaniedbania lub świadomego działania

Podstawa prawna: art.. 19 ust. 7, art. 33a, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK