| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT przy usługach związanych bezpośrednio z eksportem towarów.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz armatorów morskich usługi transportowe polegające na dowozie towarów z określonego miejsca w Polsce do wskazanego portu w związku z eksportem tychże towarów.

Dodatkowo firma świadczy szereg usług pomocniczych do tychże usług transportowych, np. usługi przeładunkowe, kontrolne, pakowania.

Jakiego rodzaju dokumentacja uprawnia nas do zastosowania 0% stawki podatku VAT w stosunku do opisanych usług?

Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, że preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

  • dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formatowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  • świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych (art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).

Jednakże, aby zastosować ww. stawkę podatku koniecznym jest prowadzenie przez podatnika (usługodawcę) dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).

Z racji tego, iż obowiazujące przepisy nie określają sposobu prowadzenia tej dokumentacji oraz rodzajów dokumentów w niej ujmowanych, uzasadnionym jest twierdzenie, że dla zastosowania przez podatnika 0% stawki podatku VAT musi on posiadać wiarygodne dowody (dokumenty), które w sposób jednoznaczny potwierdzają dokonanie eksportu towarów.

Oczywiście podatnik powinien posiadać dowody wykonania usług, które sam świadczy.

Dokumenty potwierdzające transport

Jako przykład ww. dokumentacji wskazać można tutaj następujący komplet dokumentów:

1) zlecenie otrzymane od armatora na wykonanie danej usługi bezpośrednio związanej z eksportem towarów – w zależnośco od rodzaju zleconej usługi może być to przykładowo zlecenie spedycyjne, przeładunkowe, kontrolne;

2) kopia dokumentu MRN (zgłoszenia towaru w procedurze wywozu);

3) dokument „Kwit Sternika" - dokument stanowiący potwierdzenie przez armatora (lub agenta armatora) wypłynięcie kontenera z portu. „Kwit Sternika" zawiera wszystkie dane dotyczące wysyłki eksportowej, t.j.: oznaczenie eksportera, portu załadunku, portu wyładunku w kraju trzecim, numer i rodzaj kontenera, rodzaj i ilość eksportowanego towaru oraz wskazanie Spółki jako spedytora i numer zlecenia eksportowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »