| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Jakie dokumenty trzeba mieć aby zastosować 0 proc. VAT przy eksporcie

Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT przy usługach związanych bezpośrednio z eksportem towarów.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz armatorów morskich usługi transportowe polegające na dowozie towarów z określonego miejsca w Polsce do wskazanego portu w związku z eksportem tychże towarów.

Dodatkowo firma świadczy szereg usług pomocniczych do tychże usług transportowych, np. usługi przeładunkowe, kontrolne, pakowania.

Jakiego rodzaju dokumentacja uprawnia nas do zastosowania 0% stawki podatku VAT w stosunku do opisanych usług?

Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, że preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

  • dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formatowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  • świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych (art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).

Jednakże, aby zastosować ww. stawkę podatku koniecznym jest prowadzenie przez podatnika (usługodawcę) dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).

Z racji tego, iż obowiazujące przepisy nie określają sposobu prowadzenia tej dokumentacji oraz rodzajów dokumentów w niej ujmowanych, uzasadnionym jest twierdzenie, że dla zastosowania przez podatnika 0% stawki podatku VAT musi on posiadać wiarygodne dowody (dokumenty), które w sposób jednoznaczny potwierdzają dokonanie eksportu towarów.

Oczywiście podatnik powinien posiadać dowody wykonania usług, które sam świadczy.

Dokumenty potwierdzające transport

Jako przykład ww. dokumentacji wskazać można tutaj następujący komplet dokumentów:

1) zlecenie otrzymane od armatora na wykonanie danej usługi bezpośrednio związanej z eksportem towarów – w zależnośco od rodzaju zleconej usługi może być to przykładowo zlecenie spedycyjne, przeładunkowe, kontrolne;

2) kopia dokumentu MRN (zgłoszenia towaru w procedurze wywozu);

3) dokument „Kwit Sternika" - dokument stanowiący potwierdzenie przez armatora (lub agenta armatora) wypłynięcie kontenera z portu. „Kwit Sternika" zawiera wszystkie dane dotyczące wysyłki eksportowej, t.j.: oznaczenie eksportera, portu załadunku, portu wyładunku w kraju trzecim, numer i rodzaj kontenera, rodzaj i ilość eksportowanego towaru oraz wskazanie Spółki jako spedytora i numer zlecenia eksportowego.

Autor:

konsultant podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK