| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o Miarach, która m.in. rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego o agencje celne. Wcześniej przedstawicielami podatkowymi mogli być wyłącznie doradcy podatkowi oraz podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak było dotychczas?

Do tej pory zgodnie z art. 15 ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług przedstawicielem podatkowym mogła być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, jeżeli łącznie spełniała następujące warunki:

1) była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny;

2) przez ostatnie 24 miesiące nie zalegała z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3 % kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość);

3) przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym – nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego;

4) była uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Jak jest obecnie?

Zgodnie z wprowadzonymi ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach warunku, o którym mowa w pkt 4 powyżej, nie stosuje się do agencji celnej, ale tylko w określonym przypadku.

Zatem agencja celna w roli przedstawiciela podatkowego będzie mogła reprezentować podmioty zagraniczne dokonujące na terytorium Polski wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W imieniu i na rzecz tych podmiotów agencja celna będzie uprawniona do prowadzenia dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania, deklaracji podatkowych i informacji podsumowujących na potrzeby podatku.

W jaki sposób ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego, oraz czynności, jakie może on wykonywać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego.

Polecamy artykuły

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK