REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Ewa Krysztofiuk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o Miarach, która m.in. rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego o agencje celne. Wcześniej przedstawicielami podatkowymi mogli być wyłącznie doradcy podatkowi oraz podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak było dotychczas?

Do tej pory zgodnie z art. 15 ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług przedstawicielem podatkowym mogła być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, jeżeli łącznie spełniała następujące warunki:

REKLAMA

1) była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny;

REKLAMA

2) przez ostatnie 24 miesiące nie zalegała z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3 % kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość);

3) przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym – nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego;

4) była uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak jest obecnie?

Zgodnie z wprowadzonymi ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach warunku, o którym mowa w pkt 4 powyżej, nie stosuje się do agencji celnej, ale tylko w określonym przypadku.

REKLAMA

Zatem agencja celna w roli przedstawiciela podatkowego będzie mogła reprezentować podmioty zagraniczne dokonujące na terytorium Polski wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W imieniu i na rzecz tych podmiotów agencja celna będzie uprawniona do prowadzenia dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania, deklaracji podatkowych i informacji podsumowujących na potrzeby podatku.

W jaki sposób ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego, oraz czynności, jakie może on wykonywać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego.

Przedstawiciela podatkowego można ustanowić w drodze umowy zawartej na piśmie pomiędzy podatnikiem, który ustanawia przedstawiciela podatkowego, a podmiotem uprawnionym do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego.

Umowa ta powinna zawierać oznaczenie podatnika (nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania za granicą), dane pozwalające na identyfikację podmiotu, który jest ustanawiany przedstawicielem podatkowym (NIP, nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca zamieszkania), a także adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

Podmiot, który przyjmuje na siebie obowiązki przedstawiciela podatkowego musi również złożyć oświadczenie, iż spełnia warunki określone ustawą do pełnienia tej funkcji. Wszystkie czynności jakie ma wykonywać przedstawiciel podatkowy na rzecz swojego klienta powinny być wymienione w umowie. Kopię podpisanej przez strony umowy należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który potwierdzi ją za zgodność z oryginałem.

Odpowiedzialność agencji celnej wykonującej czynności przedstawiciela podatkowego

Należy pamiętać o tym, iż agencja celna, która zdecyduje się wykonywać na rzecz swoich klientów czynności przedstawiciela podatkowego będzie odpowiadała solidarnie z podatnikiem (tj. klientem) za zobowiązania podatkowe podatnika (klienta), którego reprezentuje jako przedstawiciel podatkowy.

Jednak korzyści dla agencji celnych płynące z nowej regulacji i przyznanych uprawnień wydają się być większe niż zagrożenia z tym związane. Nowe uprawnienia ułatwią agencjom kierowanie dalej odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne do innego państwa członkowskiego. Wszelkich formalności związanych z przemieszczaniem towaru będzie mógł dopełnić przedstawiciel podatkowy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA