| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Jak ustanowić agencję celną przedstawicielem podatkowym?

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o Miarach, która m.in. rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego o agencje celne. Wcześniej przedstawicielami podatkowymi mogli być wyłącznie doradcy podatkowi oraz podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przedstawiciela podatkowego można ustanowić w drodze umowy zawartej na piśmie pomiędzy podatnikiem, który ustanawia przedstawiciela podatkowego, a podmiotem uprawnionym do pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego.

Umowa ta powinna zawierać oznaczenie podatnika (nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania za granicą), dane pozwalające na identyfikację podmiotu, który jest ustanawiany przedstawicielem podatkowym (NIP, nazwę, adres siedziby lub stałego miejsca zamieszkania), a także adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

Podmiot, który przyjmuje na siebie obowiązki przedstawiciela podatkowego musi również złożyć oświadczenie, iż spełnia warunki określone ustawą do pełnienia tej funkcji. Wszystkie czynności jakie ma wykonywać przedstawiciel podatkowy na rzecz swojego klienta powinny być wymienione w umowie. Kopię podpisanej przez strony umowy należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który potwierdzi ją za zgodność z oryginałem.

Odpowiedzialność agencji celnej wykonującej czynności przedstawiciela podatkowego

Należy pamiętać o tym, iż agencja celna, która zdecyduje się wykonywać na rzecz swoich klientów czynności przedstawiciela podatkowego będzie odpowiadała solidarnie z podatnikiem (tj. klientem) za zobowiązania podatkowe podatnika (klienta), którego reprezentuje jako przedstawiciel podatkowy.

Jednak korzyści dla agencji celnych płynące z nowej regulacji i przyznanych uprawnień wydają się być większe niż zagrożenia z tym związane. Nowe uprawnienia ułatwią agencjom kierowanie dalej odpraw w imporcie przez podmioty zagraniczne do innego państwa członkowskiego. Wszelkich formalności związanych z przemieszczaniem towaru będzie mógł dopełnić przedstawiciel podatkowy.


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK