REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z elektronicznego zgłoszenia celnego w imporcie

Monika Olesińska
fot. DHL
fot. DHL
Antony Nagelmann

REKLAMA

REKLAMA

Szybka obsługa zgłoszeń celnych to klucz do udanej wymiany towarowej z zagranicą. Obecnie wszystkie zgłoszenia mogą być dokonywane drogą elektroniczną. O korzyściach płynących z tej formy obrotu dokumentami pisze Monika Olesińska, kierownik ds. Obsługi Celnej DHL Global Forwarding Sp. z o.o.

Jednym z zasadniczych elementów wymiany towarowej z zagranicą jest sprawna i szybka obsługa zgłoszeń celnych. W celu dostosowania polskich standardów obsługi celnej do norm obowiązujących w Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie sposobu dokonywania zgłoszeń celnych i czasu ich obsługi, Polska Administracja Celna wprowadziła w ub.r. możliwość korzystania z formy elektronicznej, odchodząc tym samym od zgłoszeń papierowych w ramach operacji importowych.

REKLAMA

Z punktu widzenia przepisów prawa celnego, zgłoszenie dokonane w formie elektronicznej i poświadczone przez organy celne jest formą, która jest akceptowana przez organy administracyjne.

Decyzja ta stanowiła swego rodzaju punkt zwrotny dla wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, tj. spedytorów, przewoźników i importerów. Z chwilą jej wejścia w życie zgłoszenia elektroniczne mogą być stosowane zarówno w ramach procedur uproszczonych, jak i w formie standardowej obsługi celnej w następujących procedurach przywozowych: dopuszczenie do obrotu, uszlachetnianie czynne, skład celny, przetwarzanie pod kontrolą oraz odprawa czasowa.

Narzędzia

REKLAMA

Jednym z podstawowych wymogów przesyłania zgłoszeń celnych do organów celnych jest warunek posiadania odpowiedniego programu do ich przygotowywania w wymaganym przez organ celny formacie. Niezbędny jest także login do systemu obsługi zgłoszeń celnych oraz posiadanie podpisu elektronicznego niekwalifikowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poświadczeniem dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego jest dokument PZC (poświadczenie zgłoszenia celnego), który zastępuje papierową kartę zgłoszenia celnego. Dokument ten zawiera adnotacje urzędu celnego o dacie i czasie przyjęcia zgłoszenia, nadaniu numeru odprawy celnej OGL oraz dacie zwolnienia towaru, co zastępuje dotychczasowe pieczęcie urzędu celnego.
Współpracując z naszymi Klientami każdorazowo jesteśmy elastyczni i staramy się sprostać wszelkim wymaganiom, dlatego też zawsze analizujemy i doradzamy, jaką formę zgłoszenia celnego zastosować przy danej przesyłce, tak aby Klient miał zapewniony jak najwyższy poziom obsługi celnej.

Korzyści i obowiązki

Z naszego doświadczenia wiemy, iż zgłoszenia elektroniczne niosą ze sobą szereg korzyści dla wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, z których najważniejsze to niewątpliwie, konkurencyjny do czasu obsługi w procedurach uproszczonych, skrócony czas obsługi zgłoszenia oraz poprawa komunikacji podmiotów z organami administracji celnej. 

Korzystając z tej formy zgłoszeń celnych uzyskujemy na bieżąco informacje o statusie obsługi zgłoszenia celnego, ponieważ jest ono włączone w proces wymiany komunikatów między urzędem a spedytorem, a co za tym idzie możemy lepiej planować dalsze działania związane z przesyłką.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku zagubienia poświadczenia zgłoszenia celnego (PZC) nie ma konieczności wnioskowania o jego ponowne wydanie, gdyż zarówno spedytor, jak i importer mają w każdej chwili możliwość odczytania komunikatów urzędu celnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA