| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

W jaki sposób agencja celna może zostać przedstawicielem podatkowym

Nowe przepisy umożliwiają agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego. Jakie warunki musi spełniać agencja? W jakim trybie uzyskuje status przedstawiciela? O tym w artykule Grzegorza Romana, eksperta firmy doradczej ECDDP.

Jakie warunki będzie musiała spełniać agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

Agencja celna aby uzyskać status przedstawiciela podatkowego będzie musiała spełniać łącznie następujące warunki:

  • być podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;
  • przez okres ostatnich 24 miesięcy nie zalegać z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym przypadku, odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w tym przypadku w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość;
  • przez okres ostatnich 24 miesięcy osoba będąca wspólnikiem, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym agencji celnej - nie była prawomocnie skazana na podstawie ustawy Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego.

W jakim trybie agencja celna będzie mogła uzyskać status przedstawiciela podatkowego?

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada, że od 1 kwietnia 2011 r. ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie następowało nie tak jak dotychczas w drodze aktu notarialnego, lecz w drodze umowy zawartej w zwykłej formie pisemnej. Umowa taka będzie zawierać nazwę lub imię podatnika, adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania za granicą, dane identyfikacyjne agencji celnej, która jest ustanawiana przedstawicielem podatkowym, w tym jej numer identyfikacji podatkowej, nazwę, adres jej siedziby oraz adres pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

W umowie takiej powinno się również znaleźć oświadczenie podmiotu, który ustanawiany jest przedstawicielem podatkowym, o spełnieniu przez niego warunków dopuszczających możliwość świadczenia usług w charakterze przedstawiciela podatkowego. Kopia takiej umowy jest następnie składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK