| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Agencja celna: Ustanawianie przedstawiciela podatkowego

Agencja celna: Ustanawianie przedstawiciela podatkowego

Z początkiem kwietnia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przepisy dają znacznie więcej uprawnień agencjom celnym.

Przedstawiciel podatkowy odpowiada solidarnie z podatnikiem za zobowiązanie podatkowe podatnika, którego reprezentuje. W rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. został określony tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego oraz czynności, jakie może on wykonywać.

Przedstawiciela podatkowego ustanawia się w drodze umowy zawartej pomiędzy podatnikiem (o którym mowa w art. 15 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) a podmiotem (o którym mowa w art. 15 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług). Kopię umowy składa się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Kopię umowy Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście potwierdza za zgodność z oryginałem. Przedstawiciel podatkowy wykonuje obowiązki podatnika w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług, prowadzenia i przechowywania dokumentacji oraz ewidencji na potrzeby tego podatku oraz inne czynności wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli zostały wymienione w umowie.

Ustanowienie przedstawiciela podatkowego na podstawie umowy zawartej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uznaje się za ważne w przypadku spełnienia warunków określonych w § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 66, poz. 609).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK