| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Jak prawidłowo rozliczyć import towarów

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz księgach rachunkowych? Pod jaką datą ująć dokument SAD oraz fakturę w księgach podatkowych (zapisy dokonywane do 20 dnia miesiąca następnego), a pod jaką w księgach rachunkowych (poprzednie okresy rozrachunkowe są zamknięte) oraz jaki zastosować kurs do przeliczenia wartości faktury przy prowadzeniu tych ewidencji? Jak rozliczyć różnice kursowe, skoro zapłata następuje przed ujęciem kosztu w księgach?

Zapłata dokonana przed datą otrzymania towaru nie stoi na przeszkodzie ustaleniu podatkowych różnic kursowych, stanowiących odpowiednio:

• dodatnie różnice kursowe – gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

• ujemne różnice kursowe – gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Do wyliczenia różnic kursowych dotyczących opisanej w pytaniu transakcji należy przyjąć wartość kosztu przeliczonego według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury (28.01.2010 r.) oraz wartość kosztu w dniu zapłaty przeliczonego przy użyciu faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (kursu sprzedaży banku z 25.05.2010 r.).

Rozliczenie importu towarów w księgach rachunkowych

W przypadku importu towarów do ksiąg rachunkowych należy je wprowadzać w cenie nabycia (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości), która uwzględnia nie tylko wartość wyrażoną na fakturze dokumentującej zakup (wyrażoną w walucie obcej i następnie przeliczoną na złotówki zgodnie z art. 22 ust. 1 updof i odpowiednio art. 15 ust. 1 updop). Cena zakupu powiększana jest o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz koszty związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu oraz wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżana o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Otrzymany w czerwcu 2010 r. towar wraz z dokumentem SAD (cło i VAT) powinien zostać ujęty w księgach rachunkowych w dacie faktycznego otrzymania. Zakup towarów należy zaewidencjonować na koncie „Towary”.

Do przeliczenia wartości faktury zakupu towarów należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (czyli z 28.01.2010 r.).

Do wyliczenia różnic kursowych wynikających z zapłaty za towar (analogicznie jak w przypadku pkpir) należy przyjąć wartość faktury zakupu towarów przeliczoną według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury oraz wartość kosztu poniesionego w dniu zapłaty, przeliczoną przy użyciu faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (kurs sprzedaży banku).

W opisanym w pytaniu przypadku zapłata za towar zostanie zaksięgowana w dacie jej faktycznego dokonania – w maju. Rozliczenie różnic kursowych jest możliwe dopiero po zaksięgowaniu otrzymanej faktury za zakup towaru, czyli w czerwcu.

VAT przy imporcie towarów

Z uwagi na otrzymanie towaru wraz z fakturą i dokumentem odprawy celnej SAD 6 czerwca 2010 r. prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za czerwiec 2010 r. lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT). Forma prowadzenia ewidencji księgowej pozostaje bez znaczenia dla rozliczenia podatku od towarów i usług.

 

PRZYKŁAD

Podatnik dokonał zakupu towaru od kontrahenta z Chin (import). Faktura została wystawiona z datą 29 stycznia 2010 r. Wartość towarów wynikająca z faktury to 80 000 USD. Dokument odprawy celnej SAD z datą odprawy 28 maja 2010 r. wraz z towarem i fakturą został dostarczony podatnikowi 6 czerwca 2010 r.

Dokument odprawy celnej SAD zawiera następujące informacje:

• cło: 13 000 zł,

• VAT 22%: 55 660 zł,

• kurs waluty z SAD: 1 USD = 3,00 zł,

• kurs sprzedaży USD banku, z którego usług korzysta podatnik w dniu zapłaty należności (25.05.2010 r.): 1 USD = 3,25 zł,

• kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego poniesienie kosztu (28.01.2010 r.): 1 USD = 3,05 zł.

 

EWIDENCJA W KSIĘDZE RACHUNKOWEJ

1. Faktura zakupu towarów: 80 000 USD x 3,05 PLN/USD = 244 000 zł

Wn „Rozliczenie zakupu towarów” 244 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 244 000

2. SAD (cło i podatek VAT):

Wn „Rozliczenie zakupu towarów” 13 000

Wn „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 55 660

Ma „Rozrachunki z urzędami celnymi” 68 660

3. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Magazyn (towary)” 257 000

Ma „Rozliczenie zakupu towarów” 257 000

4. Zapłata za fakturę: 80 000 USD x 3,25 PLN/USD = 260 000 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 260 000

Ma „Rachunek bankowy walutowy” 260 000

5. Ujemne różnice kursowe: 244 000 zł – 260 000 zł

Wn „Koszty finansowe” 16 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 16 000

 

EWIDENCJA W PODATKOWEJ KSIĘDZE PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

• art. 22 ust. 1, art. 22 ust. 5–5c, art. 22 ust. 6, 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

• art. 86 ust. 10 pkt 1, art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• § 3 pkt 2 § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK