| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Pełnomocnictwo dla agencji celnej w zakresie dokumentu w postępowaniu celnym

Pełnomocnictwo dla agencji celnej w zakresie dokumentu w postępowaniu celnym

W związku z niejednolitą praktyką celną stosowaną przez organy celne w postępowaniu celnym, Ministerstwo Finansów jednoznacznie ujednoliciło zasady stosowania pełnomocnictwa wystawionego dla agencji celnych.

Natomiast, jeżeli do pełnomocnictwa załączona jest lista agentów celnych, to brak zapisu dotyczącego rotacji czy zmian kadrowych powoduje, że obowiązek aktualizacyjny – w szczególności w zakresie podmiotu pełnomocnictwa – spoczywa na reprezentowanej firmie.

Należy przy tym pamiętać, iż wszystkie znajdujące się w dyspozycji organów celnych aktualne pełnomocnictwa „stałe” i „okresowe” wystawione na agencję celną, z listą wszystkich zatrudnionych agentów, ale niezawierające ww. zapisu dotyczącego „rotacji lub zmian kadrowych” – uważa się, że dotyczą tylko i wyłącznie agentów wymienionych na liście, chyba że firma, która wystawiła pełnomocnictwo z początkiem 2010 r., przekaże organowi celnemu pisemne oświadczenie woli, z którego będzie wynikało, że dotychczasowe pełnomocnictwo należy traktować jako wystawione na wszystkich pracowników agencji „bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe”. Dopuszczalne jest także złożenie nowego pełnomocnictwa z zapisem dotyczącym rotacji czy zmian kadrowych. Należy zaznaczyć, iż po upływie ww. terminu zatrudnieni w agencji celnej agenci spoza list – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej ze wskazaniem kilku z zatrudnionych w niej pracujących na umowę zlecenia agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż – bez względu na przyczyny, które kierowały postępowaniem firmy np. doświadczenie agenta, względy osobiste – postanowiła ona upoważnić tylko konkretnych agentów zatrudnionych w agencji celnej. Wskazanie w treści pełnomocnictwa tylko niektórych agentów celnych będzie jednoznaczne z tym, iż niewymienieni w nim agenci celni – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy. Obowiązek aktualizacyjny przy tym typie pełnomocnictwa spoczywa na reprezentowanej firmie.

Jedynym sposobem rozszerzenia tego typu pełnomocnictwa na wszystkich zatrudnionych w agencji celnej agentów celnych jest wystawienie nowego pełnomocnictwa, o którym mowa wyżej. W zakresie typów pełnomocnictw wystawianych na agencje celne powyższe rozważania odnoszą się również do pełnomocnictw jednorazowych, tj. do dokonania jednej czynności przed organami celnymi.

Na koniec należy zaznaczyć, iż z oczywistych względów rozważania w zakresie obowiązku aktualizacyjnego oraz regulacji przejściowych odnoszą się jedynie do pełnomocnictw stałych lub okresowych.

Podstawa prawna:

● rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) (Dz.Urz. WE seria L Nr 302 z 19.10.1992 r. ze zm.),

● ustawa z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622),

● ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),

● komunikat Ministerstwa Finansów z 12 listopada 2009 r. dot. agentów celnych (Wiadomości Celne nr 4/2009),

● „Pełnomocnictwo dla agencji celnych – Komunikat MF” – MPCiP nr 11/2009.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK