REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej w zakresie dokumentu w postępowaniu celnym

Piotr Wodziczko
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z niejednolitą praktyką celną stosowaną przez organy celne w postępowaniu celnym, Ministerstwo Finansów jednoznacznie ujednoliciło zasady stosowania pełnomocnictwa wystawionego dla agencji celnych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) (Dz.Urz. WE seria L Nr 301 z 19 października 1992 r. ze zm.), każdy ma prawo do ustanowienia przedstawiciela do reprezentowania go przed organami celnymi w celu spełnienia wszystkich czynności i formalności przewidzianych przepisami prawa celnego.

REKLAMA

Przedstawicielem – zgodnie z art. 5 ust. 3 w związku z art. 4 pkt. 1 i pkt. 2 WKC – może być osoba fizyczna stale zamieszkująca w Unii Europejskiej (UE) oraz osoba prawna lub stowarzyszenie osób uznane za zdolne do podejmowania czynności prawnych, nieposiadające osobowości prawnej, których siedziba statutowa, siedziba główna lub inna siedziba stała znajdują się w UE. Warunek posiadania siedziby we Wspólnocie nie dotyczy osób dokonujących zgłoszenia do procedury tranzytu, odprawy czasowej lub dokonujących zgłoszeń towarów sporadycznie, o ile organy celne uznają te czynności za uzasadnione.

REKLAMA

Należy przy tym zaznaczyć, iż uzupełnieniem postanowień zawartych w art. 5 WKC są zapisy zawarte w ustawie z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622). Zgodnie z art. 75, w związku z art. 78 prawa celnego, przedstawicielem może być każda osoba, o której mowa w art. 4 ust. 1 WKC, a szczególnie agencja celna, spedytor, przewoźnik – z tym że przedstawicielem bezpośrednim może być wyłącznie osoba, o której mowa w art. 4 ust. 1 WKC, jeżeli jest agentem celnym lub jeżeli w jej imieniu czynności przed organem celnym dokonuje upoważniony pracownik wpisany na listę agentów celnych, z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w art. 78 pkt. 2 ustawy – Prawo celne.

Należy pamiętać, iż w interesie umocowanego jest wskazanie roli w jakiej występuje przy czynności dokonywanej przed organem celnym. W przeciwnym przypadku będzie on uznany jako działający we własnym imieniu i na własną rzecz tj. wszelkie skutki wynikające z dokonanych czynności przed organem celnym będą bezpośrednio dotyczyć tego podmiotu.

Z zasady pisemności postępowania zgodnie z art. 126 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) oraz zasady wszechstronnego wyjaśniania sprawy zgodnie z art. 122 ordynacji podatkowej, organ celny wywodzi konieczność pisemnego informowania organów celnych o fakcie udzielonego pełnomocnictwa, jego zakresu i rodzaju w przypadku agenta celnego. Przepisy prawa nie wprowadzają wzoru pełnomocnictwa w postępowaniu celnym. Wymogiem dla pełnomocnictwa jest jego pisemna forma i precyzyjne określenie podmiotu udzielającego pełnomocnictwa, podmiotu umocowanego i zakresu umocowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnictwo dla agencji celnej do reprezentowania podmiotu w zakresie prawa celnego może przyjąć następujący zakres:

Pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej, bez wykazywania danych agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż każdy z agentów celnych wykonujących zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w danej agencji celnej, będzie traktowany przez organ celny jako uprawniony do wykonywania czynności z zakresu wynikającego z pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie powinien się znaleźć zapis, że prawo do wykonywania czynności objętych pełnomocnictwem przynależy do wszystkich agentów celnych pracujących w tej agencji celnej – bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe w tej agencji. Przy tym typie pełnomocnictwa, za wszelkiego typu aktualizacje związane ze zmianami w składzie osobowym agencji – danymi osób zatrudnionych, a które powinny znaleźć odzwierciedlenie np. w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR) systemów informatycznych odpowiada przed organami celnymi upoważniona agencja celna.

Należy przy tym zaznaczyć, iż wszystkie znajdujące się w dyspozycji organów celnych aktualne jeszcze pełnomocnictwa „stałe” – do odwołania i „okresowe” – na czas określony, a wystawione na agencję celną, bez wskazywania agentów celnych, ale niezawierające ww. zapisu dotyczącego rotacji czy zmian kadrowych – uważa się, że jest to właśnie omawiane pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej, bez wskazywania danych agentów celnych, chyba że firma, która wystawiła takie pełnomocnictwo z początkiem 2010 r., przekaże organowi celnemu pisemne oświadczenie woli, z którego będzie wynikało, że wystawione pełnomocnictwo należy traktować w inny sposób. Istnieje także możliwość złożenia nowego pełnomocnictwa z zapisem dotyczącym rotacji czy zmian kadrowych.

Pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej wraz z listą wszystkich zatrudnionych w niej w tym pracujących na umowę zlecenia agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż każdy z agentów celnych z listy, będzie traktowany przez organ celny jako uprawniony do wykonywania czynności z zakresu wynikającego z pełnomocnictwa. Jeżeli w tak wystawionym pełnomocnictwie znajdzie się zapis, że prawo do wykonywania czynności objętych pełnomocnictwem przynależy do wszystkich agentów celnych pracujących w tej agencji celnej – „bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe”, to ten typ pełnomocnictwa zrówna się w skutkach prawnych z pełnomocnictwem wcześniej omawianym, wtedy bowiem za wszelkiego typu aktualizacje związane ze zmianami w składzie osobowym agencji – danymi osób zatrudnionych, a które powinny znaleźć odzwierciedlenie np. w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR) systemów informatycznych – odpowiada przed organami celnymi upoważniona agencja celna.

Natomiast, jeżeli do pełnomocnictwa załączona jest lista agentów celnych, to brak zapisu dotyczącego rotacji czy zmian kadrowych powoduje, że obowiązek aktualizacyjny – w szczególności w zakresie podmiotu pełnomocnictwa – spoczywa na reprezentowanej firmie.

Należy przy tym pamiętać, iż wszystkie znajdujące się w dyspozycji organów celnych aktualne pełnomocnictwa „stałe” i „okresowe” wystawione na agencję celną, z listą wszystkich zatrudnionych agentów, ale niezawierające ww. zapisu dotyczącego „rotacji lub zmian kadrowych” – uważa się, że dotyczą tylko i wyłącznie agentów wymienionych na liście, chyba że firma, która wystawiła pełnomocnictwo z początkiem 2010 r., przekaże organowi celnemu pisemne oświadczenie woli, z którego będzie wynikało, że dotychczasowe pełnomocnictwo należy traktować jako wystawione na wszystkich pracowników agencji „bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe”. Dopuszczalne jest także złożenie nowego pełnomocnictwa z zapisem dotyczącym rotacji czy zmian kadrowych. Należy zaznaczyć, iż po upływie ww. terminu zatrudnieni w agencji celnej agenci spoza list – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej ze wskazaniem kilku z zatrudnionych w niej pracujących na umowę zlecenia agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż – bez względu na przyczyny, które kierowały postępowaniem firmy np. doświadczenie agenta, względy osobiste – postanowiła ona upoważnić tylko konkretnych agentów zatrudnionych w agencji celnej. Wskazanie w treści pełnomocnictwa tylko niektórych agentów celnych będzie jednoznaczne z tym, iż niewymienieni w nim agenci celni – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy. Obowiązek aktualizacyjny przy tym typie pełnomocnictwa spoczywa na reprezentowanej firmie.

Jedynym sposobem rozszerzenia tego typu pełnomocnictwa na wszystkich zatrudnionych w agencji celnej agentów celnych jest wystawienie nowego pełnomocnictwa, o którym mowa wyżej. W zakresie typów pełnomocnictw wystawianych na agencje celne powyższe rozważania odnoszą się również do pełnomocnictw jednorazowych, tj. do dokonania jednej czynności przed organami celnymi.

Na koniec należy zaznaczyć, iż z oczywistych względów rozważania w zakresie obowiązku aktualizacyjnego oraz regulacji przejściowych odnoszą się jedynie do pełnomocnictw stałych lub okresowych.

Podstawa prawna:

● rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) (Dz.Urz. WE seria L Nr 302 z 19.10.1992 r. ze zm.),

● ustawa z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622),

● ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),

● komunikat Ministerstwa Finansów z 12 listopada 2009 r. dot. agentów celnych (Wiadomości Celne nr 4/2009),

● „Pełnomocnictwo dla agencji celnych – Komunikat MF” – MPCiP nr 11/2009.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA