| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Czy wykazane na fakturze dostawcy koszty załadunku towaru są elementem podstawy opodatkowania WNT

Czy wykazane na fakturze dostawcy koszty załadunku towaru są elementem podstawy opodatkowania WNT

Na fakturze za zakup maszyn wyszczególniono jeszcze kwotę załadunku? Czy tę kwotę powinnam rozliczyć oddzielnie, czy też zwiększa ona podstawę opodatkowania WNT?

Wykazaną na fakturze wartość załadunku maszyny powinna Pani wliczyć do podstawy opodatkowania WNT.

Dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przepisy określają specjalne zasady ustalania podstawy opodatkowania (art. 31 ustawy o VAT). Podstawę opodatkowania WNT stanowi kwota należna, jaką nabywca zobowiązany jest zapłacić dostawcy towaru. Ponadto obejmuje ona również: inne koszty związane z tym nabyciem, takie jak:

● podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem VAT, oraz

● inne wydatki dodatkowe związane z tym nabyciem, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia towaru, pobierane przez dostawcę od nabywcy towarów. Katalog tych czynności nie jest zamknięty. Zaliczyć do nich zatem należy również innego rodzaju koszty, np. dotyczące załadunku (co ma miejsce w omawianej sytuacji), przeładunku itp.;

● wartość podatku akcyzowego, jeżeli przedmiotem nabycia są wyroby akcyzowe. W przypadku otrzymania zwrotu tego podatku zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towar, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego na podstawie posiadanych dokumentów potwierdzających ten zwrot.

Z powyższego wynika, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania WNT nabywca uwzględnia w niej zarówno wartość nabytego towaru, jak i wartość innych dodatkowych kosztów związanych z tym nabyciem, ale tylko wtedy, gdy zostaje nimi obciążony przez dostawcę towaru. Koszty te są wliczane do podstawy opodatkowania WNT niezależnie od tego, czy dostawca towaru wykaże ich wartość na fakturze dokumentującej dostawę towaru, czy też obciąży nimi nabywcę odrębną fakturą z tego tytułu.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wykazaną na fakturze wartość załadunku powinna Pani zatem uznać za element podstawy opodatkowania WNT.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że firma nabyła maszyny produkcyjne od niemieckiego dostawcy – podatnika podatku od wartości dodanej. Na fakturze dostawcy (po przeliczeniu euro na złote) wyszczególniono odpowiednio:

wartość maszyn – 35 000 zł,

koszt załadunku maszyn – 1500 zł.

Za podstawę opodatkowania WNT firma powinna przyjąć kwotę 36 500 zł i wyliczy od niej należny VAT, stosując właściwą dla maszyny stawkę opodatkowania. Przy założeniu, że maszyna podlega opodatkowaniu w kraju stawką VAT 23%, kwota należnego VAT z tytułu WNT wyniesie 8395 zł.

Gdy wartość usługi jest wliczana do podstawy opodatkowania WNT, podatnik nie rozlicza VAT od importu usług. Tak wynika z art. 29 ust. 17 ustawy. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 7 ust. 1, art. 9, 11 i 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1766

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »