| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Ważna zmiana w cennikach

e-petrol.pl: Ważna zmiana w cennikach

Ostatnie dni w cennikach koncernów przynoszą bardzo istotną zmianę – olej napędowy zaczyna znowu być tańszy od benzyny bezołowiowej 95. Oczywiście rozciąganie tego ruchu na rynek detaliczny może być nieco przedwczesne, ale zjawisko może okazać się trwałe.

Co ciekawe taka zmiana w cennikach polskich koncernów paliwowych dokonuje się w momencie, kiedy ropa na londyńskiej giełdzie jest wciąż relatywnie droga i kosztuje około 123 dolarów za baryłkę. W pewnym sensie polskiemu rynkowi dopomaga w tej chwili relatywnie mocna złotówka.
Notowania cen detalicznych e-petrol.pl realizowane co tydzień dają nam nawet zaskakujący wynik potwierdzający zmiany w hurcie – w Białymstoku już teraz za litr Pb95 trzeba zapłacić 5,60 zł/l, podczas gdy litr paliwa do silników diesla kosztuje 5,59 zł. 

Koszty transportu: Ceny oleju napędowego

Zapewne najbliższe tygodnie – o ile nie nastąpi istotna zmiana w sytuacji na rynku walutowym – będą w Polsce okresem zmagań o uzyskanie nieco mniejszego dyferencjału między benzyną a olejem napędowym w hurcie. Oczywiście taki ruch przekładać się będzie na sektor stacyjny stosunkowo wolno, jednak prędzej czy później da się on dostrzec.
Analizując długotrwałość takie procesu „odwrócenia się” rynkowych relacji – należy wskazać przede wszystkim na możliwość jej utrzymania się w sprzyjających warunkach nawet do miesięcy letniego „szczytu” benzynowego, kiedy to Pb95 jest sprzedawana w Polsce najobficiej.

Póki co jednak nie należy obwieszczać rewolucji w realiach polskiego rynku paliw płynnych. Sytuacja była od jakiegoś czasu spodziewana, a jej najbardziej prawdopodobnym efektem będzie czasowe zbliżenie się cen obu podstawowych paliw, z możliwym przebiciem diesla przez Pb95, jednak nie będzie ono zbyt duże.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »