| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Nowy rok…stara cena

e-petrol.pl: Nowy rok…stara cena

Noworoczna podwyżka akcyzy na olej napędowy nie przełożyła się na bezpośredni skok cen na stacjach. Kierowcy nie odczuwają jeszcze negatywnych efektów nowych, wyższych stawek opodatkowania.

W pierwszym tygodniu 2012 r.za litr oleju napędowego trzeba zapłacić w Polsce średnio 5,59 zł. To dokładnie tyle samo co na koniec 2011 r. Użytkownicy samochodów z silnikiem Diesla mogli odetchnąć z ulgą. Udało się uniknąć czarnego scenariusza zakładającego 20-groszowy skok cen diesla na stacjach od 1 stycznia.

Podwyżki są jednak nieuniknione. Dostosowanie się do nowych stawek podatkowych obserwujemy już na rynku hurtowym. W pierwszych dniach nowego roku ceny oleju napędowego w krajowych rafineriach poszły do góry o kilkadziesiąt złotych i w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienia z przełożeniem tego ruch na rynek detaliczny.

Skala zmiany na może sięgnąć kilku gorszy. Prognoza e-petrol.pl przewiduje, że w nadchodzącym tygodniu ceny oleju napędowego na stacjach tankowania mogą sięgnąć poziomu 5,59-5,71 zł/l.

Niekorzystnie dla polskich kierowców wygląda też sytuacja na międzynarodowych giełdach ropy, gdzie cena surowca dynamicznie rośnie, w reakcji na doniesienia o możliwej blokadzie cieśniny Ormuz przez Iran. 

Ewentualne wstrzymanie tranzytu przez cieśninę w istotny sposób ograniczyłoby podaż ropy, bo przepływa przez nią dziennie około 15,5 mln baryłek surowca, co stanowi ponad 15 proc. globalnego zapotrzebowania na surowiec.

Noworoczna podwyżka akcyzy na olej napędowy nie przełożyła się na bezpośredni skok cen na stacjach. Kierowcy nie odczuwają jeszcze negatywnych efektów nowych, wyższych stawek opodatkowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »