| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Rynek paliw > e-petrol.pl: Ceny na stacjach biją rekordy

e-petrol.pl: Ceny na stacjach biją rekordy

Ceny paliw rosną kolejny tydzień z rzędu. Rekordowe 5,08 zł kosztuje średnio w Polsce litr oleju napędowego. Tak drogo za tankowanie paliwa do pojazdów z silnikiem Diesla jeszcze nie płaciliśmy.

Utrzymujące się wysokie ceny ropy na światowych giełdach i wahania kursu polskiej waluty przełożyły się na bezprecedensowy wzrost cen paliw. Zarówno olej napędowy, jak i benzyna bezołowiowa 95, która kosztuje 5,29 zł/l, ustanowiły w mijającym tygodniu niechlubne cenowe rekordy.

Jest jednak nadzieja, że fala podwyżek jest już za nami. Ostatnie tygodnie na rynku hurtowym przyniosły lekkie obniżki w cennikach największych rafinerii – w porównaniu z rekordowymi dla lipca poziomami cen z połowy miesiąca, olej napędowy potaniał o około 2 proc.Tanieje też ropa, ale pozytywny efekt spadkującej ceny na światowych giełdach może zostać zniwelowany przez osłabiającą się złotówkę.

W najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji cen paliwa wysokich poziomach. Na obniżki na stacjach przyjdzie nam chyba poczekać przynajmniej do końca wakacji.
Jeszcze dłużej potrwa zanim na stacjach pojawi się paliwo B7, czyli olej napędowy z 7 proc. domieszką biokomponentów.

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która wchodzi w życie 10 sierpnia tego roku, zwiększa dopuszczalny udział estrów metylowych kwasów tłuszczowych w oleju napędowym z 5 do 7 proc., ale do tego aby takie paliwo pojawiło w sprzedaży potrzebne jest rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki z normą jakościową.

Jego projekt przechodzi obecnie procedurę notyfikacji w Komisji Europejskiej, co oznacza, że przed listopadem tego roku B7 na pewno nie trafi na stacje w Polsce.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »