| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Efektywne zarządzanie energią w magazynie

Efektywne zarządzanie energią w magazynie

Efektywne zarządzanie energią w magazynie wiąże się nie tylko z koniecznością budowy obiektów spełniających określone standardy i wymagania w zakresie izolacji termicznej. Znaczną ilość energii zaoszczędzić można w trakcie codziennej pracy, na poszczególnych etapach procesów magazynowo-transportowych. Pod warunkiem, że zainwestujemy w odpowiednie wyposażenie i rozwiązania.

– Mniejszy magazyn, w którym powierzchnia jest maksymalnie wykorzystania, to przede wszystkim niższe rachunki związane z bieżącym utrzymaniem i ogrzewaniem obiektu lub w przypadku magazynów typu chłodnie i mroźnie, ich chłodzenia. Z drugiej jednak strony energooszczędność – choć bardzo istotna – to tylko jeden z wielu czynników, który bierze się pod uwagę przy wyborze systemu składowania. Musimy bowiem pamiętać, że specyfika pracy każdej firmy jest inna, inna jest charakterystyka jednostek paletowych oraz zachodzących procesów, a to narzuca konieczność indywidualnego planowania technologii magazynu i doboru wyposażenia, w tym także systemów regałowych. Rozwiązania dedykowane np. magazynom szybko rotującym, z bardzo zróżnicowanym towarem, mogą nie być funkcjonalne tam, gdzie np. towar jest jednorodny – podkreśla Marek Łabęda z PROMAG S.A.

Innym przykładem zaawansowanego technologicznie rozwiązania, które pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne są automatyczne systemy składowania wyposażone w regały z układnicami. Pozwalają one nie tylko zoptymalizować przestrzeń magazynową do niezbędnego minimum, ale mogą też pracować w obiekcie nieogrzewanym i nieoświetlonym, co generuje kolejne oszczędności. Dodatkowo systemy tej klasy wyposażone są w zaawansowane układy odzysku energii wytwarzanej podczas hamowania dynamicznego układnicy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu instalacje mają uzasadnienie ekonomiczne tylko przy konieczności uzyskania wysokiej wydajności procesów magazynowych.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Wewnętrzny transport

Mając na względzie zużycie energii warto dokładnie przyjrzeć się także elektrycznym wózkom widłowym, wykorzystywanym na co dzień w magazynie. Zużycie energii – zwłaszcza w starszych modelach – może być bowiem stosunkowo wysokie, w porównaniu do tego co rynek oferuje dzisiaj. Dobrym rozwiązaniem są wózki elektryczne wyposażone w systemy odzyskiwania energii podczas jazdy po pochyłości oraz w trakcie hamowania, a także te, które wyposażone są w kilka programów jazdy, w tym także tryb ekonomiczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK