| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. Bo, jak od strony formalnej opodatkować VAT usługę składowania towaru w magazynie w przypadku, gdy nie wskażemy konkretnej przestrzeni magazynowej?

Kwestia, czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. W efekcie wspomnianych sporów, NSA postanowieniem z dnia 8 lutego 2012 r. (sygn. akt I FSK 611/11) skierował do TSUE pytanie prejudycjalne w sprawie określenia miejsca świadczenia usług obejmujących przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek, załadunek oraz w stosunku do niektórych klientów przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów. TSUE wyrokiem z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 rozstrzygnął jak należy ustalać miejsce świadczenia dla w/w usług kompleksowych usług magazynowych. TSUE stanął na stanowisku, że usługą związaną z nieruchomością (określoną w art. 47 Dyrektywy 112) jest tylko takie świadczenie, którego przedmiotem jest konkretna nieruchomość. Ponadto, konieczne jest, by między tym świadczeniem a nieruchomością istniał wystarczająco bezpośredni związek. Nieruchomość ma stanowić konstytutywny (nieodzowny) element świadczenia wskazanej usługi.

Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie

Usługi magazynowania nie zostały wymienione wprost w art. 47 Dyrektywy 112. Dlatego też TSUE uznał, iż usługi te mogą zostać objęte zakresem tego przepisu, o ile usługobiorcy zostanie zagwarantowane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości. W przypadku zaś, gdyby sąd krajowy uznał, że nieruchomość, w której magazynowane są towary, nie stanowiła niezbędnego elementu usługi lub gdyby usługobiorca nie miał jakiegokolwiek prawa wstępu do części nieruchomości, w której są magazynowane jego towary, wówczas usługa ta nie będzie związana z nieruchomością. Wówczas miejsce świadczenia takiej usługi należy ustalać na zasadach ogólnych, tj. będzie ona opodatkowana w kraju, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1786/13 wydanym w związku z w/w orzeczeniem TSUE. W wyroku tym NSA orzekł: „Mając na względzie powyższe stanowisko TSUE, art. 28e ustawy o VAT należy interpretować w ten sposób, że kompleksowa usługa magazynowania, może być objęta zakresem stosowania tego przepisu, jedynie pod warunkiem, że usługobiorcy jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości”.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »