| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Częściowe oddanie budynku do użytkowania, a amortyzacja

Częściowe oddanie budynku do użytkowania, a amortyzacja

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą dokonał odbioru budynku wykorzystywanego na potrzeby tejże działalności. Odbiór dotyczył jednak tylko części budynku, która to część została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik rozpoczął amortyzację oddanej do użytku części budynku. W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik powziął wątpliwość czy amortyzacja oddanej zgodnie z decyzją Inspektora Nadzoru Budowlanego do użytkowania części budynku jest kosztem uzyskania przychodów?

Dyrektor Izby Skarbowej w wydanej interpretacji podatkowej uznał, iż odpisy amortyzacyjne dokonywane od części budynku nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe. Organy podatkowe podkreśliły, iż zgodnie z przepisami ustawy o PIT budynek może zostać zaliczony do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki: stanowi on własność lub współwłasność podatnika; został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie; jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania; przewidywany okres jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok; jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ustawy o PIT.

Zobacz też: Kurtyna świetlna sposobem na zabezpieczenie bramy

W konsekwencji powyższych przepisów organ uznał, że przedmiotowy budynek w momencie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie spełniał podstawowego kryterium uznania go za środek trwały, ponieważ nie był w całości kompletny i zdatny do użytku. Nie mógł więc zostać uznany za środek trwały w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie mogły zatem również stanowić kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego części. Zdaniem organów podatkowych rzeczowy budynek może zostać zaliczony do środków trwałych dopiero po całkowitym zakończeniu prac związanych z jego budową, tj. w momencie gdy cały budynek będzie już kompletny i zdatny do użytku. Wówczas dopiero byłoby możliwe wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w wysokości ustalonej od wartości początkowej budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku.

WSA w Krakowie uchylił wyrokiem z dnia 9 lutego 2012 r. (sygn. I SA/Kr 2012/11) powyższą interpretację organów podatkowych uznając, że skarga podatnika zasługuje na uwzględnienie. WSA w Krakowie stwierdził, że kompletny i zdatny do używania środek trwały, to taki środek trwały, który może być gospodarczo wykorzystany w celu uzyskania przychodów zgodnie z ogólną regułą, że poniesione koszy są kosztem uzyskania przychodów, jeżeli służą uzyskaniu przychodów. W zaskarżonej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej dokonał, zdaniem sądu, błędnej wykładni art. 22a ust. 1 ustawy o PIT. Od powyższego orzeczenia organy podatkowe wniosły skargę kasacyjną do NSA zaskarżając ten wyrok w całości.

Zobacz też: Wprowadzenie magazynowego systemu informatycznego (WMS) - case study

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »