| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Opakowania wielowarstwowe dla produktów spożywczych

Opakowania wielowarstwowe dla produktów spożywczych

Rynek rozwiązań w zakresie opakowań produktów spożywczych rozwija się wraz z postępem technologicznym.

Wielowarstwowe opakowania kartonowe składają się z połączonych warstw papieru, polietylenu i aluminium. Dzięki wielowarstwowej budowie chronią produkty spożywcze dłużej niż tradycyjne rozwiązania. Dzięki swojej wielowarstwowej strukturze według producentów zapewniają dłuższą przydatność do spożycia bez konieczności dodawania konserwantów.
- Dzięki temu typowi opakowań przy stosunkowo niewielkiej wadze i objętości samego opakowania zapewniona zostaje jednoczesna ochrona żywności przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, światłem, utlenianiem, obcymi zapachami, wilgocią. Produkty spożywcze umieszczone w szczelnym opakowaniu wielowarstwowym zachowują trwałość przez dłuższy czas nawet poza warunkami chłodniczymi – podkreśla Izabela Robak, dyrektor rozwoju Polwax SA.

Poszczególne warstwy opakowania wielowarstwowego pełnią różne funkcje: Papier stanowi główny składnik, nadaje opakowaniu sztywność i decyduje o jego wytrzymałości. Folia aluminiowa chroni żywność przed wpływem światła i tlenu, pozwala także na magazynowanie żywności również poza chłodniami. Warstwa aluminium chroni też przed wnikaniem do żywności obcych zapachów. Polietylen o niskiej gęstości (LDPE) stanowi zabezpieczenie przed wilgocią i zapewnia szczelność opakowania. 

- Aby opakowanie wielowarstwowe skutecznie spełniało swoje funkcje niezbędne jest dokładne połączenie wszystkich płaszczyzn składających się na ściankę opakowania – zaznacza dyr. I. Robak. – I tutaj właśnie znajduje zastosowanie opracowany przez naszą spółkę klej do łączenia warstw tych opakowaniach – dodaje.

ALPACKWAX jest klejem termotopliwym dedykowanym do łączenia płaszczyzn kartonowych z folią aluminiową, według producenta zapewnia solidne i trwałe połączenie warstw opakowań nie wpływając na właściwości poszczególnych płaszczyzn. Jako produkt przeznaczony do kontaktu z żywnością ALPACKWAX jest wytwarzany zgodnie z obowiązującymi w spółce Polwax S.A. Kodeksem GMP (Good Manufacturing Practice) z elementami Dobrej Praktyki Higienicznej. Składniki, z których komponowany jest klej mogą być dopuszczane do kontaktu z żywnością i są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, WWA, substancji kancerogennych oraz zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration).

Według producenta zaimpregnowany woskiem papier nie nasiąka wodą oraz nie przykleja się do produktów, które są w niego zapakowane. Nie tylko podnosi to jego wartości użytkowe, ale i zapewnia lepszą estetykę wyrobu chroniąc przed pojawieniem się na opakowaniu plam czy przebić koloru. - Stworzyliśmy technologię specjalistycznego wosku do papieru. Wosk Z nie tylko nadaje jego powierzchni połysk i zapewnia właściwości hydrofobowe tj. nawoskowany papier staje się nieprzepuszczalną barierą dla wody. Powleczone nim arkusze papieru zabezpieczają żywność przed zawilgoceniem lub, w zależności od potrzeby, przed utratą wilgoci – podkreśla dyrektor Izabela Robak. 

Podobnie jak ALPACKWAX wosk Z do papieru jest produktem przeznaczonym do kontaktu z żywnością i jako taki podlega obowiązującemu w Spółce Kodeksem Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Oznacza to, że proces produkcji Wosku Z do papieru odbywa się w specjalnym, przeznaczonym do tego celu obszarze a wszystkie dostawy stosowanych w procesie produkcyjnym surowców, dodatków i opakowań oraz dopuszczenie wyrobu gotowego do sprzedaży są objęte specjalnym systemem kontroli. 

Źródło: Materiały prasowe Polwax

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK