| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Kropla drąży kamień czyli ile naprawdę nas kosztuje paleta?

Kropla drąży kamień czyli ile naprawdę nas kosztuje paleta?

Kwestia obrotu paletami zwrotnymi to temat „rzeka”, który pomimo istniejących standardów i regulacji prawnych przysparza wiele problemów firmom, które wykorzystują je na dużą skalę. Szczególnie dotyczy to firm logistycznych i spedycyjnych, które składują towary.

Pomimo tego, że obowiązuje karta palety ECR jako kryterium oceny jakościowej palet, każdy inaczej interpretuje te standardy. Fakt ten powoduje błędną klasyfikację rodzaju palety na linii dostawca - odbiorca np. dostawca klasyfikuje paletę wysyłaną do odbiorcy jako euro, a odbiorca przyjmuje ją do siebie jako paletę jednorazową. Niepoprawnie sklasyfikowana paleta jest oczywiście dla dostawcy dodatkowym kosztem.

Koszty związane z paletami

Niestety dalej paleta często traktowana jest tylko jako opakowanie towaru i w świadomości przedsiębiorcy jest pomijana jako koszt. Jednak biorąc pod uwagę skalę i ilość palet, pomimo ich stosunkowo niskiej ceny jednostkowej jest to sumarycznie duży koszt dla każdej firmy.

Poza tym rynek paletowy w Polsce nie jest rynkiem szczelnym. Powoduje to, że do obiegu wprowadzane są palety niskiej jakości oraz tzw. podróbki. Po otrzymaniu takiej palety przedsiębiorca jest zobowiązany do jej utylizacji, ponieważ nie może ona być w dalszym obrocie, gdyż jest to karalne. Utylizacja jej jest więc dodatkowym kosztem w takim przypadku. 

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK