| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jaki powinien być magazyn dla branży farmaceutycznej

Jaki powinien być magazyn dla branży farmaceutycznej

Magazynowanie farmaceutyków to proces niezwykle wymagający, bo skoncentrowany na zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, wszystko po to, by zapewnić ochronę składowanych leków. Zatem jaki powinien być magazyn na leki?

Są to oddzielne pomieszczenia ogrodzone od pozostałej części hali przegrodami o podwyższonej izolacyjności termicznej. Narzucony przez Nadzór Farmaceutyczny i najemcę reżim temperaturowy oraz wilgotnościowy utrzymywany jest w bardzo wąskich zakresach i kontrolowany za pomocą najnowocześniejszych jednostek chłodzących i automatyki. Wartości temperatury są na bieżąco monitorowane, a na życzenie klienta mogą być również rejestrowane.

Wyposażenie magazynu

Oprawy oświetleniowe muszą charakteryzować się podwyższoną klasą szczelności. Instalacja przeciw pożarowa musi być dostosowana do ściśle określonych wymogów – na przykład w magazynach, w których panuje temperatura powyżej 4 stopni Celsjusza można zainstalować „mokrą” instalację tryskaczową. Natomiast dla przestrzeni, w której panuje temperatura poniżej 4 stopni Celsjusza zachodzi konieczność montażu „suchej” instalacji tryskaczowej. Ściany i posadzki muszą być wykończone w sposób umożliwiający ich zmywanie tak, aby sprostać wymogom sanitarno higienicznym – zróżnicowanym w zależności od magazynowanego medykamentu. Powyższe przykłady są jednymi z wielu warunków określonych przez nadzór farmaceutyczny.

Konstrukcja magazynu to nie wszystko. Szczególnie dla dystrybutora leków, ze względu na zróżnicowane dostawy do aptek, ważna jest ilość doków nie tylko dla TIR-ów, ale także tych przeznaczonych dla mniejszych samochodów dostawczych.

Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie firm farmaceutycznych wynajmem powierzchni magazynowych, szczególnie niewielkimi modułami magazynowymi – od 1000 do 3000 metrów kwadratowych. Są to magazyny wspierające, satelitarne. Jeśli natomiast firma planuje uruchomić magazyn centralny położony w sąsiedztwie fabryki – z założeniem, że z danego magazynu będzie dostarczała towar na całą Polskę czy na kraje Europy Środkowo – Wschodniej – są to najczęściej obiekty budowane za specjalne zamówienie klienta – tzw. built-to-suit. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK