| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Ponad 25 mln ton towarów przeładowano w porcie w Gdańsku

Ponad 25 mln ton towarów przeładowano w porcie w Gdańsku

Port w Gdańsku w 2011 r. przeładował 25,3 mln ton towarów. To o 7 procent mniej niż w poprzednim roku.  Port osiągnął blisko 19 mln zł zysku. Jest to największy pod względem przeładunków port w Polsce.

Władze Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) poinformowały, że udział spółki w krajowych przeładunkach wynosi 41 proc. (portu w Szczecinie - 34 proc., w Gdyni - 25 proc.). 

Przeładunki w porcie

Spadek przeładunków firma tłumaczy zmniejszeniem ilości węgla i paliw płynnych trafiających do portu.

"To wynika też z tego, że w 2010r. przeładunki tych towarów były rekordowe" - tłumaczy wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk SA Wojciech Łakomski.

Natomiast o 244 proc., w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosły przeładunki kruszywa. Do portu trafiło ponad 3,6 mln ton surowców budowlanych.

Terminal DCT Gdańsk S.A. na obsłużył w ub. roku ponad połowę (51 proc.) morskiego obrotu kontenerowego Polski (w terminalach w Gdyni i Szczecinie/Świnoujściu odpowiednio obsługuje się 45 i 4 proc. kontenerów). 

Najwięcej kontenerów w Gdańsku

DCT przeładował ponad 685 tys. TEU (jednostka równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp), co w porównaniu z 2010 r. oznacza wzrost o 34 proc. DCT jest jednym z portów na tzw. Linii AE 10 łączącej porty Dalekiego Wschodu z Europą.

Połączenie to obsługuje duński armator Maersk Line. Jego uruchomienie spowodowało, że port w Gdańsku stał się pierwszym i jedynym dotąd hubem kontenerowym (centrum przeładunku kontenerów do portów Finlandii, Rosji i Szwecji) na Bałtyku.

Prezes ZMPG Ryszard Strzyżewicz dodał, że "szacunkowa wartość towarów przeładowanych w porcie wynosi ok. 100 mld zł i ta liczba świadczy o jego znaczeniu dla krajowej gospodarki".

Przychody portu w ub. roku wynoszą prawie 130 mln zł, a zysk netto prawie 19 mln zł. Podczas konferencji podkreślono, że "pomimo zmniejszenia przeładunków, udało się wypracować taki sam zysk jak w 2010 roku". 

Terminal masowy w budowie

Do najważniejszych inwestycji realizowanych w porcie należą budowa Gdańskiego Terminalu Masowego (ma być oddany do eksploatacji w lipcu 2012r.) i Chłodni Składowej Ryb (o pow. 7 tys. m kw., ma być oddana do użytku w grudniu 2013r.).

Łakomski poinformował, że prowadzone są rozmowy z firmą EON, która zamierza zbudować na terenie portu elektrociepłownię o mocy 175 megawatów wykorzystującą biomasę.

Trwają także rozmowy dotyczące budowy drugiego terminala DCT Gdańsk S.A., który według zapewnień inwestora ma być gotowy najpóźniej do 2016 roku. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zarządza obiektem posiadającym tereny lądowe - ponad 650 ha i akweny wodne - 400 ha.

Akcjonariuszami portu w Gdańsku są: Skarb Państwa (87 proc.), pracownicy (11 proc.) i gmina Gdańsk (2 proc.).

(PAP)


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK