| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Przed podpisaniem umowy ma magazynowanie klient powinien dogłębnie zapoznać się ze strukturą kosztów. Aby na tym nie stracić, warto poznać wszystkie pojęcia i definicje.

Podstawowymi elementami cennika za usługę magazynowania są: cena za przyjęcie jednostki ładunkowej paletowej (jednostka ładunkowa paletowa oznaczana jest dla przejrzystości w artykule jako ‘JŁP’), cena za składowanie tej JŁP w gnieździe regałowym lub paczki w miejscu półkowym, cena za przygotowanie paczki lub do wydania wraz z ceną opakowania oraz ceną operacji wydania z magazynu, cena za usługę transportu jeśli w gestii operatora magazynowego jest również organizacja transportu do odbiorcy oraz cena za usługi dodatkowe wykonywane według osobnego zlecenia.

Cena za przyjęcie do magazynu

Cena za przyjęcie JŁP może różnić się w zależności od nakładu pracy, jaki zostanie poniesiony przez pracowników magazynu przy wykonywaniu tej operacji. Zakres prac może obejmować w najprostszym przypadku przyjęcie towaru bez dodatkowej jego identyfikacji, a w najbardziej zaawansowanym wykonanie drobiazgowej kontroli ilościowej i jakościowej każdego opakowania znajdującego się na JŁP.

Im więcej możliwości pośrednich, tym bardziej skomplikowany cennik za tą usługę, ale z drugiej strony większy wybór po stronie klienta.

Cena za składowanie

Cena za składowanie może być podzielona na koszt składowania JŁP w gnieździe regałowym, jak również koszt za przechowywanie towaru o małych gabarytach w miejscu półkowym. W tym miejscu należy poświęcić chwilę na rozróżnienie pojęć: „magazynowanie” oraz „składowanie”. Często są one stosowane zamiennie, ale w istocie pojęcie magazynowania jest zdecydowanie szersze niż drugie przytoczone powyżej.

Co to jest magazynowanie

Magazynowanie oznacza zbiór czynności dokonywanych na materiałach i informacjach przy pomocy ludzi i urządzeń (m.in. wózków widłowych) w całym obszarze magazynu. Zaczyna się od wyładunków środków transportu zewnętrznego i trwa poprzez przyjęcie, składowanie, komisjonowanie, wydanie, aż do załadunku środków transportu zewnętrznego.

Patrząc na powyższą definicję można umiejscowić proces składowania, który obejmuje zbiór prac tylko w strefie składowania takich jak: przemieszczanie wraz z odłożeniem w miejscu składowania, przechowanie oraz podjęcie i przemieszczanie aż do granicy tej strefy. Magazynowanie obejmuje wszystkie czynności wykonywane na materiale w magazynie, a składowanie najzwyczajniej jest jego częścią. Naturalną konsekwencją jest to, iż koszt usługi magazynowania jest ceną całkowitą, jaką widnieje na fakturze, a koszt składowania jest jej składową. 

Prócz prawidłowej identyfikacji pojęć, klient powinien być świadomy możliwości dotyczących częstotliwości rozliczania samej usługi składowania. Rozliczenia za dobopaletę, tydzień lub miesiąc – te opcje prawdopodobnie będą do wyboru. Należy pamiętać, że uzgodnienie częstotliwości rozliczeń wymaga uprzedniej analizy wartości rotacji danego towaru (najprawdopodobniej na podstawie danych historycznych).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK