| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > PERN: Wpłynęły 4 oferty projektowe na rozbudowę bazy w Gdańsku

PERN: Wpłynęły 4 oferty projektowe na rozbudowę bazy w Gdańsku

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w ramach ogłoszonego przetargu otrzymało 4 oferty projektowe na rozbudowę swej bazy magazynowej w Gdańsku. Planowana inwestycja dotyczy budowy dwóch zbiorników o pojemności 100 tys. m sześc. każdy.

Według PERN, budowa nowych zbiorników w bazie w Gdańsku pozwoli zwiększyć pojemność magazynową tego obiektu z 900 tys. do 1,1 mln metrów sześc., a całkowitą pojemność magazynową spółki, łącznie z aktualnie budowanymi dwoma zbiornikami w bazie w Miszewku Strzałkowskim, do około 3,4 mln metrów sześc.

Jak poinformował PERN w środowym komunikacie, zaoferowane w ofertach projektowych na rozbudowę bazy w Gdańsku ceny˙kształtują się od około 770 tys. zł do blisko 1,5 mln zł. "Aktualnie trwają prace związane z analizą ofert, w szczególności pod kątem oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu przetargowym" - podała spółka.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w 2012 r.

PERN podał, iż aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze, mające na celu pozyskanie terenów pod budowę kolejnych zbiorników w bazie magazynowej spółki w Adamowie pod granicą z Białorusią, a także w Miszewku Strzałkowskim. PERN podkreślił, iż "zarządowi spółki szczególnie zależy na uwzględnieniu przez projektantów najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz najnowocześniejszych rozwiązań technicznych", stosowanych obecnie przy budowie zbiorników.

Prezes PERN, Robert Soszyński pod koniec grudnia 2011 r. podkreślił, że magazynowanie ropy naftowej jest drugim w kolejności, po przesyle surowca, źródłem przychodów spółki.

"Oceniamy, że zapotrzebowanie na magazynowanie w sektorze naftowym będzie cały czas rosło, stąd kolejne nasze projekty związane z bazami i budową nowych zbiorników" - powiedział wówczas Soszyński.

Według szacunków PERN, zysk netto spółki za 2011 r. wyniesie ok. 215 mln zł, przy przychodach na poziomie ok. 640 mln zł. Prognozowane przychody całej grupy kapitałowej PERN za 2011 r. osiągną ponad 1 mld zł, co oznacza podwojenie przychodów w ciągu trzech ostatnich lat.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. 

(PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK