| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jakie są prawa i obowiązki najemcy nieruchomości

Jakie są prawa i obowiązki najemcy nieruchomości

Każdy przedsiębiorca co do zasady powinien mieć swoją siedzibę, część przedsiębiorców ma zarejestrowaną siedzibę pod adresem, pod którym znajdująca się nieruchomość, budynek lub lokal są jego własnością, czasami przedsiębiorcy wydzierżawiają takie powierzchnie jednak największa od lat popularnością cieszy się najem.

Umowa najmu

Najem jest umową, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przedmiotem umowy najmu mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód), jak i nieruchomości (w tym lokale), a także części składowe rzeczy (np. ściana domu czy ogrodzenie).
Najem uregulowany jest w ustawie Kodek Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)(„Kodeks Cywilny”) od art. 659 do 679.

W umowie najmu powinny zostać prawidłowo określone:

  • strony umowy najmu - w przypadku osób fizycznych podaje się co do zasady: imiona, nazwiska, adresy oraz numery dowodów osobistych a w przypadku osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych - pełną firmę lub nazwę i adres, nazwę rejestru, w którym dana osoba jest wpisana i organ prowadzący rejestr i numer wpisu, imiona, nazwiska i funkcje osób reprezentujących daną osobę, a także NIP i REGON obu stron;
  • opis wynajmowanego lokalu lub nieruchomości wraz z budynkami na niej posadowionymi - oznaczając lokal lub nieruchomość należy podać ich położenie i oznaczenie, stan prawny oraz powierzchnię. Jeśli oprócz prawa do korzystania z samego lokalu lub nieruchomości najemca uzyskuje również uprawnienie do korzystania z tzw. powierzchni wspólnych należy wówczas również je opisać i podać ich powierzchnię;
  • wysokości czynszu - umowa najmu powinna określać wysokość czynszu i termin jego zapłaty. Jeśli termin nie zostanie ustalony – czynsz powinien być płacony z góry. I tak: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca;
  • czasu trwania umowy - umowa najmu może być zawarta zarówno na czas oznaczony (tydzień, miesiąc, rok, pięć lat), jak i nieoznaczony. Jeśli najem zawarty jest na czas dłuższy niż dziesięć lat – po upływie tego terminu uznaje się, że został zawarty na czas nieoznaczony.

Forma zawarcia umowy najmu

Przy zawieraniu umowy najmu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na formę jej zawarcia. Rekomendowaną formą zawierania umów najmu na czas określony, zwłaszcza przy umowach dotyczących powierzchni handlowej lub produkcyjnej, jest umowa w formie pisemnej z datą pewną.

Zachowanie takiej formy zawarcia umowy jest istotne dla najemcy, gdyż w przypadku sprzedaży wynajmowanego obiektu, nowy właściciel nie będzie miał prawa do wypowiedzenia umowy najmu, tak jak to ma miejsce w przypadku umów nie opatrzonych urzędowym poświadczeniem daty.

W powyższym zakresie należy zauważyć, że najczęściej spotykaną postacią daty pewnej jest poświadczenie daty i podpisu przez notariusza. Zawarcie umowy z podpisem notarialnie poświadczonym lub w formie aktu notarialnego, oprócz korzyści wynikających z zaopatrzenia umowy zawieranej na czas określony w datę pewną, umożliwiają ujawnienie istnienia najmu w treści księgi wieczystej, co oczywiście wpływa pozytywnie na zakres ochrony najemcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK