| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę usług magazynowych

Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę usług magazynowych

Jak należy szukać powierzchni magazynowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji. W tym artykule wcielimy się w rolę podmiotu gospodarczego, który szuka operatora logistycznego świadczącego tego typu usługi. Poznamy kryteria wyboru tego typu dostawcy i omówimy najważniejsze z nich.

Do drugiej grupy należą koszty za operacje przeprowadzone na składowanym towarze. 

Czytaj także: Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Do tej grupy należą głównie: koszty przyjęcia jednostki ładunkowej według danego poziomu weryfikacji (począwszy od sprawdzania zgodności fizycznych ilości na palecie z dokumentami dostawy a skończywszy na szczegółowej ilościowej i jakościowej kontroli polegającej na otwieraniu i sprawdzaniu każdego opakowania na palecie), koszty przygotowania towaru do wydania z magazynu, koszty opakowań transportowych (kartony, tuby, palety) oraz koszty załadunku towaru na przybyły zewnętrzny środek transportu.

Do ustalenia pozostają również kwestie częstotliwości otrzymywania faktur oraz terminy płatności.

System informatyczny w magazynie: Raporty często i dokładnie

System informatyczny powinien nam dostarczyć informacji jak najbardziej przejrzystych. Dane powinny być przedstawione w sposób niewymagający pośredniego przeliczania. Przykładowymi funkcjonalnościami systemu mogą być: dostęp do aktualizowanych codziennie ilościowych wyciągów ze stanu magazynowego, dostęp do tygodniowych raportów wydań towaru z magazynu na podstawie złożonych zamówień czy dostęp do raportów określających wielkość rotacji danej grupy towarowej w określonym przedziale czasowym.

Prosta, przejrzysta informacja – to praktycznie wszystko, czego użytkownik po stronie klienta może oczekiwać od systemu informatycznego w magazynie.

Wybieraj magazyn ekologiczny

W łańcuchu logistycznym za najmniej przyjazne dla środowiska ogniwo uważa się transport. Pojęcie „ekologicznego odcisku” (environmental footprint) nie omija jednak obiektów przemysłowych, w tym magazynów. Zużywają one ogromną ilość wody i energii, produkują odpady, ścieki, emitują CO2 do atmosfery.

Tym przyczyniają się do globalnego ocieplania klimatu. Ponieważ budynki magazynowe wywierają tak wyraźny „ekologiczny odcisk”, obowiązkiem dostawcy usług magazynowych powinno być odwracanie tej tendencji. Należy sprawdzić jakie certyfikaty ekologiczne posiada potencjalny dostawca, jakie działania na rzecz środowiska podejmował, podejmuje i jakie zamierza podjąć. Coraz popularniejsze określenie „be green” przestaje być tylko pustym sloganem – również w wypadku logistyki magazynowej.

Ważne szczegóły w umowie na usługi magazynowe

Wszystkie elementy przyszłej współpracy uzgadniane na podstawie wymienionych powyżej kryteriów muszą zostać sformalizowane w postaci zapisów w umowie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK