| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Spółka świadczy usługę w zakresie tzw. logistyki magazynowej w magazynie położonym na terenie Polski. W skład przedmiotowej usługi wchodzą takie czynności jak: przyjęcie, rozładunek przepakowywanie, składowanie, wydanie, załadunek i wysyłka towarów. Usługa jest świadczona na rzecz firmy mającej siedzibę we Francji. Firma nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Spółka ma wątpliwości, gdzie świadczona przez nią usługa winna zostać opodatkowana.

Odpowiedź:

W świetle art. 28b ustawy o VAT, zasadniczo miejscem świadczenia usług – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika – jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (ew. stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu).

Jednakże, dla pewnych kategorii usług miejsce świadczenia określane jest w sposób odmienny od przedstawionego powyżej. Dotyczy to m.in. usług związanych z nieruchomościami.

Podatek tam gdzie jest magazyn

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawcow, pośrednikow w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektow i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W kontekście powyższego przepisu zauważyć trzeba, iż ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości. Stąd też koniecznym jest odwołanie się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nasuwa się jednak wątpliwość odnośnie stopnia powiązania danej usługi z nieruchomością niejako wymaganego dla uznania, iż miejscem jej świadczenia nie jest kraj usługobiorcy, lecz terytorium państwa, na którym położona jest nieruchomość.

Jak podkreśla się w orzecznictwie organów podatkowych, art. 28e ustawy o VAT znajduje zastosowanie względem tych usług, które można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r.,ITPP2/443-395/10/AK).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK