| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Podpisujemy umowę składu: Na co zwrócić uwagę

Podpisujemy umowę składu: Na co zwrócić uwagę

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy składowego? Co powinien wiedzieć zlecający magazynowanie? Jak zagwarantować sobie odszkodowanie w przypadku problemów? O tym w artykule Agnieszki Kaźmierczak z kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy.

Odpowiednie ubezpieczenie OC może dać gwarancję faktycznego uzyskania odszkodowania od przedsiębiorcy składowego, zwłaszcza przy dużych szkodach, których przedsiębiorca składowy najprawdopodobniej nie byłby w stanie pokryć wyłącznie z własnego majątku.

Trzeba jednak pamiętać, że odszkodowanie zostanie przez ubezpieczyciela wypłacone wyłącznie, jeśli zajdą podstawy odpowiedzialności przedsiębiorcy składowego. Zakres zobowiązania ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC będzie taki jak zakres odpowiedzialności ubezpieczonego przedsiębiorcy składowego.

Co prawda, co do zasady, zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy składowego jest stosunkowo szeroki, niemniej istnieją pewne ryzyka, za które przedsiębiorca składowy odpowiedzialności nie będzie ponosił (np. szkoda, której przedsiębiorca składowy nie mógł zapobiec mimo dochowania należytej staranności).

Jeśli zatem do szkody doszłoby w wyniku okoliczności, za którą przedsiębiorca składowy odpowiedzialności nie ponosi, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, a oddający towary do magazynowania, klient może pozostać z nienaprawioną szkodą.

Lepiej ubezpieczyć towar samodzielnie

Z uwagi na takie sytuacje warto pomyśleć również o ubezpieczeniu mienia oddawanego na skład. Co prawda, oddający towary do magazynowania może zlecić takie ubezpieczenie rzeczy przedsiębiorcy składowemu, jednak warto rozważyć czy, z uwagi na lepszą znajomość specyfiki i walorów składowanego towaru, oddający towary do magazynowania nie powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia mienia we własnym zakresie.


Uwaga

Według przepisu art. 856 KC przedsiębiorca składowy jest obowiązany do ubezpieczenia rzeczy jedynie wtedy, gdy otrzymał takie zlecenie (art. 856 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 64.16.93. z późn. zm.).


O ile zatem, z prawnego punktu widzenia może się wydawać, że, przy danej umowie, interesy klienta przedsiębiorcy składowego zdają się być zabezpieczone należycie, czasami problematyczne może być faktyczne uzyskanie odszkodowania, szczególnie w sytuacji gdy żadna ze stron nie będzie dysponowała stosownym ubezpieczeniem gwarantującym jego wypłatę.
Jeśli odszkodowanie nie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela, zajdzie konieczność naprawienia szkody z majątku własnego przedsiębiorcy składowego, który może być niewystarczający.

Polecamy artykuły

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK