| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Taniej za magazyn w Warszawie - raport C&W za I kw. 2011 r.

Taniej za magazyn w Warszawie - raport C&W za I kw. 2011 r.

Wzrosły czynsze za powierzchnie magazynowe w Krakowie, Katowicach i Gdańsku. W Warszawie ceny nieco spadły- informuje Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie podsumowującym I kw. 2011 r.

W Polsce firmy wykazują optymizm wynikający z silnego wzrostu gospodarczego, który w ubiegłym roku był najwyższy spośród państw Europy Środkowej. W 2011 r. trend wzrostowy może się utrzymać, co dla rynku magazynowo-przemysłowego oznacza wzrost aktywności.

Niższe czynsze w Warszawie

W ostatnim kwartale czynsze za powierzchnie produkcyjne utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich lokalizacjach z wyjątkiem Krakowa, gdzie nieznacznie sie obniżyły ze względu na mniejszy wolumen transakcji najmu. Natomiast sytuacja na rynku powierzchni logistycznych jest bardziej zróżnicowana. Czynsze w Krakowie, Katowicach i Gdańsku wzrosły, ale w Warszawie zmniejszyły się wskutek najwyższych wskaźników pustostanów w lokalizacjach wokół stolicy kraju.

Więcej nowych umów najmu

O poprawie warunków rynkowych i większym optymizmie wśród firm świadczy to, że liczba nowych transakcji najmu jest większa niż liczba umów przedłużanych. Nowe umowy najmu to wynik głównie ekspansji niż obserwowanej w wielu innych krajach europejskich racjonalizacji zajmowanej powierzchni.

Obecnie w budowie znajduje sie stosunkowo duża ilość powierzchni, ale realizowane inwestycje są rozproszone po całym kraju i raczej nie zwiększa w istotny sposób zasobów żadnego pojedynczego miasta. Ze względu na dotychczasowe trudności z pozyskiwaniem finansowania na budowę obiektów magazynowych i przemysłowych w celach spekulacyjnych aktualnie realizowane inwestycje zostały niemal w całości zabezpieczone umowami typu pre-let.

Magazyny na sprzedaż

Tak jak w poprzednich kilku kwartałach, w pierwszym kwartale br. aktywa magazynowo-przemysłowe także nie cieszyły sie zbyt dużym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi są głównie obiekty budowane w systemie BTS (built-to-suit) lub z umowami najmu zawartymi ze stabilnymi najemcami na długi okres.

Nieruchomościami magazynowo-przemysłowymi interesują sie raczej inwestorzy zagraniczni, którzy wykazywali w ostatnich kilku kwartałach największa aktywność na rynku. Istotną transakcją w pierwszym kwartale był zakup przez CA Immo dwóch obiektów logistycznych należących do Europolis AG.

W bieżącym roku na sprzedaż zostanie wystawiona stosunkowo duża liczba obiektów wysokiej jakości, co przyczyni się do podtrzymania aktywności na tym rynku inwestycyjnym.

Prognoza – stabilne czynsze

Prognozy dla polskiej gospodarki na resztę roku 2011 są obecnie optymistyczne, dzięki czemu nadal będzie rosnąć popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowa. Jednak czynsze pozostaną na stosunkowo stabilnym poziomie ze względu na utrzymujące sie stopy pustostanów.

Dalsze wzrosty stawek czynszu są natomiast możliwe w miastach o niższych wskaźnikach pustostanów. Wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2011 r. będzie podobny do ubiegłorocznego, wskutek czego stopy kapitalizacji nie ulegną większym zmianom w ciągu roku.

źródło: Cushman & Wakefield

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »