| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Taniej za magazyn w Warszawie - raport C&W za I kw. 2011 r.

Taniej za magazyn w Warszawie - raport C&W za I kw. 2011 r.

Wzrosły czynsze za powierzchnie magazynowe w Krakowie, Katowicach i Gdańsku. W Warszawie ceny nieco spadły- informuje Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie podsumowującym I kw. 2011 r.

W Polsce firmy wykazują optymizm wynikający z silnego wzrostu gospodarczego, który w ubiegłym roku był najwyższy spośród państw Europy Środkowej. W 2011 r. trend wzrostowy może się utrzymać, co dla rynku magazynowo-przemysłowego oznacza wzrost aktywności.

Niższe czynsze w Warszawie

W ostatnim kwartale czynsze za powierzchnie produkcyjne utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich lokalizacjach z wyjątkiem Krakowa, gdzie nieznacznie sie obniżyły ze względu na mniejszy wolumen transakcji najmu. Natomiast sytuacja na rynku powierzchni logistycznych jest bardziej zróżnicowana. Czynsze w Krakowie, Katowicach i Gdańsku wzrosły, ale w Warszawie zmniejszyły się wskutek najwyższych wskaźników pustostanów w lokalizacjach wokół stolicy kraju.

Więcej nowych umów najmu

O poprawie warunków rynkowych i większym optymizmie wśród firm świadczy to, że liczba nowych transakcji najmu jest większa niż liczba umów przedłużanych. Nowe umowy najmu to wynik głównie ekspansji niż obserwowanej w wielu innych krajach europejskich racjonalizacji zajmowanej powierzchni.

Obecnie w budowie znajduje sie stosunkowo duża ilość powierzchni, ale realizowane inwestycje są rozproszone po całym kraju i raczej nie zwiększa w istotny sposób zasobów żadnego pojedynczego miasta. Ze względu na dotychczasowe trudności z pozyskiwaniem finansowania na budowę obiektów magazynowych i przemysłowych w celach spekulacyjnych aktualnie realizowane inwestycje zostały niemal w całości zabezpieczone umowami typu pre-let.

Magazyny na sprzedaż

Tak jak w poprzednich kilku kwartałach, w pierwszym kwartale br. aktywa magazynowo-przemysłowe także nie cieszyły sie zbyt dużym zainteresowaniem. Najpopularniejszymi są głównie obiekty budowane w systemie BTS (built-to-suit) lub z umowami najmu zawartymi ze stabilnymi najemcami na długi okres.

Nieruchomościami magazynowo-przemysłowymi interesują sie raczej inwestorzy zagraniczni, którzy wykazywali w ostatnich kilku kwartałach największa aktywność na rynku. Istotną transakcją w pierwszym kwartale był zakup przez CA Immo dwóch obiektów logistycznych należących do Europolis AG.

W bieżącym roku na sprzedaż zostanie wystawiona stosunkowo duża liczba obiektów wysokiej jakości, co przyczyni się do podtrzymania aktywności na tym rynku inwestycyjnym.

Prognoza – stabilne czynsze

Prognozy dla polskiej gospodarki na resztę roku 2011 są obecnie optymistyczne, dzięki czemu nadal będzie rosnąć popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowa. Jednak czynsze pozostaną na stosunkowo stabilnym poziomie ze względu na utrzymujące sie stopy pustostanów.

Dalsze wzrosty stawek czynszu są natomiast możliwe w miastach o niższych wskaźnikach pustostanów. Wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2011 r. będzie podobny do ubiegłorocznego, wskutek czego stopy kapitalizacji nie ulegną większym zmianom w ciągu roku.

źródło: Cushman & Wakefield

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »