| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > PGNiG buduje magazyny za 667 mln zł

PGNiG buduje magazyny za 667 mln zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało ze spółką Control Process SA umowę na wykonanie instalacji napowierzchniowej gazowej w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo. Wartość umowy to 127 mln zł.

 PGNiG SA planuje wybudowanie pierwszych czterech komór magazynowych o pojemności 100 mln m sześc. do końca 2014 r. Wartość całej inwestycji KPMG Kosakowo to ok. 667,1 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie UE wyniesie 93,5 mln zł.

Kwota dofinansowania pokryje koszty: budowy instalacji ługowniczej wraz z rurociągiem do odprowadzania solanki, budowy instalacji napowierzchniowej gazowej, czterech odwiertów, budowy czterech komór magazynowych oraz koszt gazu buforowego.

We wrześniu 2010 r. rozpoczął się proces ługowania pierwszych dwóch komór magazynowych, który potrwa do końca 2012 r. Następne dwie komory zostaną zbudowane w 2014 r.

Całość inwestycji, która obejmuje budowę 10-ciu komór magazynowych o łącznej pojemności czynnej 250 mln m sześc. gazu oraz budowę niezbędnej infrastruktury naziemnej zostanie oddana do użytku w 2021 r.

Gaz będzie magazynowany w wytworzonych komorach solnych.

Budowa magazynu jest częścią programu rozbudowy pojemności magazynowych - jednego z filarów strategii PGNiG SA. Wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i pomoże elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa.

Głównym zadaniem KPMG Kosakowo będzie zabezpieczenie polskiego systemu gazowniczego i zapewnienie równomiernych dostaw gazu w okresie największego zapotrzebowania na paliwo czyli w sezonie jesienno-zimowym.

Po połączeniu Kosakowa z krajowym systemem gazownictwa, magazyn będzie gwarantem ciągłości dostaw gazu nie tylko dla Trójmiasta. Obszar jego oddziaływania pokrywa się bowiem z terenem działania Pomorskiej Spółki Gazownictwa w Gdańsku - dystrybutora gazu w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz częściowo warmińsko-mazurskim. Brak takiego magazynu w tym rejonie jest istotną barierą rozwoju gazownictwa w tej części kraju.

Zgodnie ze strategią rozwoju PGNiG SA do 2015 r. zaplanowano znaczne zwiększenie pojemności PMG z obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. Inwestycje kosztować będą ok. 3,5 mld zł.

W 2010 roku Komisja Europejska zaakceptowała wniosek PGNiG SA i przyznała dofinansowanie na cztery projekty PMG realizowane w Polsce w wysokości 390,5 mln EUR czyli ok. 1,54 mld zł. Środki te muszą być wykorzystane do czerwca 2015 r.

W najbliższych latach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wybuduje w sumie dziewięć podziemnych magazynów gazu, z których cztery w ok. 25-30% zostaną wybudowane przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej.

PGNiG SA przeznaczy dofinansowanie na rozbudowę czterech podziemnych magazynów gazu, głównie w zakresie gazu ziemnego wysokometanowego, w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Śląsku i Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem oraz na budowę nowego podziemnego magazynu gazu w Kosakowie koło Gdańska.

Największą inwestycją jest rozbudowa magazynu Wierzchowice, która ma zakończyć się pod koniec 2011 roku. Dofinansowanie UE do rozbudowy podziemnego magazynu gazu Wierzchowice wyniesie 503,6 mln zł.

Planowany całkowity koszt realizacji projektu rozbudowy magazynu to 1,96 mld PLN brutto. Po zakończeniu inwestycji, która rozpoczęła się w 2008 r. pojemność czynna magazynu wzrośnie z 0,575 mld m sześc. do 1,2 mld m sześc.

źródło: PGNiG

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK