| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Czy należy korygować VAT w przypadku niedoborów magazynowych

Czy należy korygować VAT w przypadku niedoborów magazynowych

Stwierdzone na skutek przeprowadzenia spisu z natury niedobory magazynowe materiałów produkcyjnych, będące efektem niezaewidencjonowania ich wydawania do produkcji przez magazyniera, nie powodują konieczności dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 kwietnia 2010 r. (nr ITPP1/443-92/10/IK), której fragment przedstawiamy poniżej.

Kwestie korekty podatku naliczonego zostały uregulowane w art. 91 powołanej ustawy.

Z przepisu art. 91 ust. 7 wynika, iż przepisy ust. 1–6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z kolei na podstawie przepisu art. 91 ust. 7d ustawy w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że na koniec roku przeprowadził Pan inwentaryzację – spis z natury m.in. materiałów produkcyjnych. W protokole poinwentaryzacyjnym komisja inwentaryzacyjna stwierdziła niedobory rzeczywistych stanów magazynowych. Rozbieżności pomiędzy stanem rzeczywistym, a stanem ewidencyjnym powstały na skutek niezaewidencjonowania przez magazyniera wydawanych materiałów do produkcji. Powyższe zaniedbanie pracownika uznał Pan za niedobór zawiniony, nieroszczeniowy. Z zakupionych materiałów produkował Pan wyroby gotowe, sprzedawane ze stawką podatku 22%.

Biorąc po uwagę opis stanu faktycznego oraz przedstawione uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w tej konkretnej sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę był dokonany z zamiarem wykorzystania go do działalności opodatkowanej, a jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zakupione towary w taki sposób zostały wykorzystane, to nie wystąpi konieczność korekty podatku naliczonego, z uwagi na brak zmiany przeznaczenia przedmiotowych towarów wykorzystanych wyłącznie do czynności opodatkowanych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »