| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Czy należy korygować VAT w przypadku niedoborów magazynowych

Czy należy korygować VAT w przypadku niedoborów magazynowych

Stwierdzone na skutek przeprowadzenia spisu z natury niedobory magazynowe materiałów produkcyjnych, będące efektem niezaewidencjonowania ich wydawania do produkcji przez magazyniera, nie powodują konieczności dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 kwietnia 2010 r. (nr ITPP1/443-92/10/IK), której fragment przedstawiamy poniżej.

Kwestie korekty podatku naliczonego zostały uregulowane w art. 91 powołanej ustawy.

Z przepisu art. 91 ust. 7 wynika, iż przepisy ust. 1–6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z kolei na podstawie przepisu art. 91 ust. 7d ustawy w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że na koniec roku przeprowadził Pan inwentaryzację – spis z natury m.in. materiałów produkcyjnych. W protokole poinwentaryzacyjnym komisja inwentaryzacyjna stwierdziła niedobory rzeczywistych stanów magazynowych. Rozbieżności pomiędzy stanem rzeczywistym, a stanem ewidencyjnym powstały na skutek niezaewidencjonowania przez magazyniera wydawanych materiałów do produkcji. Powyższe zaniedbanie pracownika uznał Pan za niedobór zawiniony, nieroszczeniowy. Z zakupionych materiałów produkował Pan wyroby gotowe, sprzedawane ze stawką podatku 22%.

Biorąc po uwagę opis stanu faktycznego oraz przedstawione uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w tej konkretnej sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę był dokonany z zamiarem wykorzystania go do działalności opodatkowanej, a jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zakupione towary w taki sposób zostały wykorzystane, to nie wystąpi konieczność korekty podatku naliczonego, z uwagi na brak zmiany przeznaczenia przedmiotowych towarów wykorzystanych wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK