| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > BHP w magazynie. Na co zwrócić uwagę

BHP w magazynie. Na co zwrócić uwagę

W związku z narastającą liczbą wypadków przy pracy na terenie magazynów warto przypomnieć podstawowe zasady przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie obiektów magazynowych.

 4) typu push back – zastosowane są w nich specjalne prowadnice bądź grawitacyjne systemy rolkowe. Załadunek i wyładunek systemu odbywa się z jednej strony, a wózki nie muszą wjeżdżać do wnętrza regału. Odpowiednie pochylenie prowadnic lub zestawu rolek wykorzystuje siłę grawitacji w celu przemieszczania palet w regale. Przy załadunku wykorzystywana jest siła wózka widłowego do przepchnięcia palet, przy wyładunku natomiast – siła grawitacji;

 5) przepływowe – istotą tego typu regałów jest fizyczne wymuszenie zasady „pierwsze przyszło – pierwsze wyszło” dzięki zastosowaniu modułów rolkowych, po których palety przemieszczają się grawitacyjnie od części załadowczej do wyładowczej. Tego typu palety polecane są do magazynów towarów o dużej rotacji (np. dla artykułów spożywczych);

 6) antresole paletowe – konstrukcje wielopoziomowe oparte na systemach regałów półkowych bądź regałów paletowych tradycyjnych. Wykorzystywane są m.in. w branży samochodowej czy farmaceutycznej. System ten umożliwia maksymalne wykorzystanie wysokości magazynu. Dostęp na każde piętro odbywa się za pomocą wind bądź schodów.

 ● Regały specjalistyczne: wysięgnikowe, RollRack oraz podesty wolno stojące wykorzystujące maksymalną wysokość użytkową obiektu, pomnażając jego powierzchnię.

 Regały specjalistyczne gwarantują optymalne wykorzystanie powierzchni tak na podłodze, jak i na samym podeście. Instalacja podestu pozwala na pełne zagospodarowanie dostępnej powierzchni i wysokości magazynu. Mają one nośność od 300 do 1000 kg na m2.

 WAŻNE!

 Regały magazynowe muszą mieć stałą, stabilną konstrukcję, być trwale przymocowane do podłoża. Bezwzględnie zabronione jest usuwanie śrub mocujących z konstrukcji regałów.

 Na regałach musi być zamieszczona informacja o dopuszczalnej maksymalnej nośności półek.

 Urządzenia do przewożenia towarów

 Szczególne znaczenie w pracy na terenach magazynów mają urządzenia do przemieszczania towarów eliminujące konieczność ręcznego przemieszczania towarów w postaci wózków, żurawi oraz zestawów transportowych. Ich rodzaj zależy od magazynowanych na terenie zakładu pracy towarów.

 Urządzenia do przemieszczania towarów to:

 1) wózki:

 – dwukołowe: do przenoszenia paczek, po schodach, do beczek, do butli, specjalistyczne;

 – platformowe: uniwersalne, ze składanym uchwytem, osiatkowane, z kołami pneumatycznymi,

 – paletowe: uniwersalne, specjalne, z wagą, elektryczne,

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK