| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jak często dokonywać przeglądów regałów magazynowych?

Jak często dokonywać przeglądów regałów magazynowych?

W magazynach często dochodzi do mechanicznych uszkodzeń regałów. Ich najczęstszą przyczyną są maszyny (urządzenia) służące do transportu lub sam towar. Jak często i w jaki sposób powinno się kontrolować takie uszkodzenia?

Należy wdrożyć procedurę okresowych przeglądów regałów odpowiednią ze względu na rodzaj magazynu, uwzględniając przede wszystkim rotację towaru i występujące w firmie zagrożenia.

W obowiązujących przepisach brak jest odpowiedzi na pytanie, jak często i w jaki sposób należy kontrolować regały magazynowe, zatem pracodawca musi sam określić sposób i częstotliwość przeglądów.

Można zaproponować np. system kontroli codziennych, tygodniowych i rocznych.

Kontrola codzienna to wizualna kontrola konstrukcji regału (zwracanie uwagi na odkształcenia, pęknięcia, wgniecenia, mocowania półek i regałów, stabilność konstrukcji, to kontrola oznaczeń, w przypadku składowania towaru na paletach i ocena wizualna palet).

Taki przegląd powinien być przeprowadzany:

● przez pracowników magazynu, operatorów wózków widłowych zajmujących się bezpośrednio obsługą magazynu,

● każdorazowo przed pobraniem towaru lub umieszczeniem go na półkach.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń pracownik powinien zgłosić to do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w magazynie.

Kontrola tygodniowa to przegląd regałów od posadzki, poprzez całą ich wysokość (ocena stabilności konstrukcji, mocowań, uszkodzeń, rejestracja braków i uszkodzeń) oraz ustalenie sposobu postępowania, podjęcie decyzji, czy konieczna jest natychmiastowa reakcja, czy można obserwować uszkodzenie i zaplanować jego usunięcie w dłuższym terminie.

WAŻNE!

Można zastosować np. barwną klasyfikację zagrożeń:

● kolor czerwony – uszkodzenia wymagające natychmiastowej reakcji,

● kolor żółty – konieczna pilna reakcja,

● kolor zielony – niewielkie uszkodzenia wymagające okresowej kontroli.

Przeglądy tygodniowe regałów powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w magazynie, np. kierownika magazynu. Osoba ta jest zobowiązana do określenia sposobu i terminu usunięcia stwierdzonych usterek.

Kontrola roczna to przegląd polegający na kontroli kompletności instalacji magazynowej, stanu technicznego instalacji oraz stanu technicznego systemu zabezpieczeń instalacji, np. osłon, ram.

Przegląd taki powinien być wykonywany przez wyspecjalizowany personel. Gdy w zakładzie pracy nie ma pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do takiej oceny, warto zatrudnić specjalistów spoza zakładu.

WSKAZÓWKA!

Sposób przeprowadzania przeglądów może być określony w instrukcji magazynowania lub odrębnej procedurze. Zaproponowaną częstotliwość kontroli można traktować jako wskazówkę. W przypadku małej rotacji towaru, nieużywania lub sporadycznego używania środków technicznych do transportu towarów kontrole mogą odbywać się rzadziej.

Jednak codzienna oraz okresowa tygodniowa lub miesięczna wizualna ocena regałów wykonywana przez kierownika magazynu lub inną osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo magazynu powinny stać się regułą.

Przy ustalaniu harmonogramu i sposobu kontroli warto pamiętać też, że należy skorzystać w tym celu z instrukcji dostarczonej przez producenta regału.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK