REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektryczny skuter - BMW C evolution

skuter BMW C evolution
skuter BMW C evolution
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW zaprezenetowało elektryczny skuter C evolution, który osiągami przewyższa wiele maksiskuterów napędzanych silnikami spalinowymi. Czym jeszcze wyróżnia się nowa konstrukcja z Bawarii?

Elektryczny skuter BMW

Pojawienie się skutera C evolution oznacza początek nowego rozdziału w segmencie miejskich środków transportu BMW Motorrad. Oba maksiskutery napędzane konwencjonalnymi silnikami - C 600 Sport i C 650 GT – odniosły już sukces, łącząc wspaniałe cechy motocykla z typową dla skutera zwinnością i komfortem wynikającym w naturalny sposób z koncepcji pojazdu. Nowy elektrycznie napędzany skuter C evolution idzie jeszcze dalej, łącząc całą przyjemność i dynamikę jazdy z korzyściami wynikającymi z zerowej emisji spalin, dzięki czemu jazda jednośladem staje się jeszcze raz zupełnie nową przygodą.

REKLAMA

Zobacz też: Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju grupy BMW, również BMW Motorrad przyjął elektryczną motoryzację jako kierunek dalszego rozwoju. Tak jak w przypadku samochodów BMW i, prace nad C evolution ogniskowały się na stworzeniu wizjonerskiej koncepcji pojazdu oferującego maksimum codziennej praktyczności, ubranej w inspirujące wzornictwo.

BMW C evolution : silnik elektryczny chłodzonoy cieczą!

REKLAMA

C evolution otrzymał układ napędowy zintegrowany z wahaczem tylnego koła: chłodzony cieczą silnik synchroniczny z magnesami trwałymi przekazujący napęd za pośrednictwem paska zębatego i przekładni planetarnej. Moc znamionowa silnika wynosi 11 kW (15 KM), ale moc chwilowa sięga 35 kW (47 KM). Umożliwia to skuterowi C evolution osiąganie prędkości maksymalnej 120 km/h (którą ograniczono elektronicznie) i nadaje mu lepsze przyspieszenia od niektórych maksiskuterów napędzanych silnikami spalinowymi o pojemności skokowej 600 cm3 lub więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki sporej, sięgającej 8 kWh, pojemności chłodzonego powietrzem litowo-jonowego akumulatora wysokiego napięcia, jednoślad dysponuje zasięgiem do 100 km między ładowaniami, do których wystarczy domowe gniazdko elektryczne 220V. Przy poborze prądu o natężeniu do 12A ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa około 4 godzin (przy 220V / 16A ładowanie trwa 3 godziny).

Zobacz też: Jazda skuterem - podstawowe zasady

BMW C evolution: system odzyskiwania energii

BMW Motorrad wybrał dla C evolution sposób odzysku energii, który nigdy dotąd nie był stosowany w jednośladach. Odzyskiwanie energii odbywa się automatycznie, zarówno przy jeździe wybiegiem z zamkniętą przepustnicą, jak i podczas hamowania.

Zobacz też: Yamaha Neo’s Easy: opis modelu

Kierowca skutera C evolution może wybrać najbardziej pożądane połączenie dynamiki i efektywności, wybierając jeden z czterech trybów jazdy. Przykładowo, w trybie drogowym do dyspozycji będą maksymalne przyspieszenia i około 50% odzysku energii na wybiegu oraz pełen odzysk podczas hamowania. W trybie Eco Pro przyspieszenie, a zatem również zużycie energii jest ograniczone, natomiast odzyskiwana jest maksymalna możliwa ilość energii kinetycznej. Tryb żeglowania pozwala pominąć odzyskiwanie energii podczas jazdy wybiegiem, umożliwiając C evolution swobodne toczenie się bez efektu hamowania, gdy manetka przyspieszenia jest zwolniona. Pozostaje jeszcze tryb dynamiczny, który łączy pełną moc uzyskiwaną przy przyspieszeniu z wysokim stopniem odzysku energii.

BMW C evolution :systemy bezpieczeństwa

REKLAMA

Jako część grupy BMW, dział BMW Motorrad mógł przy rozwoju skutera C evolution wykorzystać efekt synergii dzięki współpracy z BMW Automobile. Oprócz wykorzystania takich samych modułów magazynowania energii i komponentów elektronicznych, jak używane w BMW i3, szczególnie wiele skorzystało na tym bezpieczeństwo budowy elektrycznego pojazdu, które doprowadzono do standardu samochodu osobowego. Skuter C evolution jest pierwszym zasilanym elektrycznie jednośladem spełniającym normę ISO 26262 określającą poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz normę ECE R100 dotyczącą bezpieczeństwa układów wysokiego napięcia. Obie normy zostały przyjęte przez czołowych producentów samochodów.

W podwoziu skutera C evolution najbardziej charakterystyczny jest brak ramy w konwencjonalnym znaczeniu. Centralnym elementem jest tutaj obudowa akumulatora wykonana z odlewu aluminiowego, do którego z przodu przymocowana jest główka kierownicy wykonana ze stalowych rurek, a z tyłu znalazła się stalowa rurowa konstrukcja z jednostronnym wahaczem wzdłużnym. Zawieszenie i amortyzację przedniego koła realizuje hydrauliczny widelec teleskopowy w układzie upside-down, a z tyłu po lewej stronie skutera umieszczono kolumnę z amortyzatorem i sprężyną śrubową. Jak we wszystkich pojazdach z BMW Motorrad, skuter C evolution jest standardowo wyposażony w zwiększający bezpieczeństwo czynne układ ABS oraz w mocne hamulce tarczowe.

BMW C evolution : asystent kontroli momentu obrotowego (TCA)

Skuter C evolution jest dostępny z automatycznym asystentem momentu obrotowego (Torque Control Assist - TCA), który działa w sposób zbliżony do układu automatycznej kontroli stabilności stosowanego w motocyklach BMW z silnikami spalinowymi. Układ TCA ogranicza moment obrotowy silnika, zależnie od stopnia poślizgu tylnego koła.

Zobacz też: Test Yamaha Xenter: funkcjonalny elegant

By zapewnić kierowcy maksimum kontroli nad momentem napędowym silnika, układy elektroniczne sterujące pracą silnika monitorują prędkość obrotową tylnego koła i ograniczają moment napędowy, jeśli zostanie przekroczony określony próg uślizgu koła. Układ TCA jest szczególnie przydatny przy ruszaniu, zapobiegając poślizgowi tylnego koła na nawierzchni o obniżonej przyczepności (np. na kostce brukowej). Układ TCA zapobiega także zablokowaniu tylnego koła przy odzyskiwaniu energii, szczególnie gdy intensywny odzysk energii kinetycznej ma miejsce w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni.

BMW C evolution : duży kolorowy wyświetlacz TFT i światła dzienne w technologii LED

O innowacyjnym charakterze skutera C evolution przypomina i podkreśla go wiele rozwiązań technicznych i elementów wyposażenia. Skuter posiada system ułatwiający cofanie, co pozwala na manewrowanie na bardzo ograniczonej przestrzeni. Skuter otrzymał także światła do jazdy dziennej wykonane w technice LED, które po przyciemnieniu pełnią rolę świateł pozycyjnych. Dodatkowy komfort w zimne dni zapewni kierownica z podgrzewanymi manetkami.

Duży, kolorowy wyświetlacz TFT umieszczony na tablicy przyrządów zapewnia kierowcy dostatek informacji. Oprócz aktualnie rozwijanej szybkości, kierowca jest informowany o średnim zużyciu energii (kWh/100 km), o całkowitym zużyciu energii, stopniu naładowania akumulatorów (kWh), prędkości średniej, napięciu instalacji elektrycznej osprzętu skutera oraz instalacji wysokiego napięcia, a także o pozostającym do dyspozycji zasięgu, który podawany jest w kilometrach, z uwzględnieniem aktualnie wybranego trybu jazdy. Na ekranie wyświetlany jest wykres słupkowy obrazujący aktualny poziom poboru lub odzysku energii.

BMW C evolution : wygląd

Nie bez znaczenia jest również nowoczesna stylizacja i kolorystyka innowacyjnego skutera. C evolution swoim stylem świetnie wpisuje się w rodzinę BMW Motorrad, a kombinacja zastosowanych kolorów z bielą Light White i zielenią Electric Green symbolizuje ambicję łączenia cech pojazdu przyjaznego dla środowiska z wyjątkowo dynamicznymi osiągami.

Najważniejsze cechy skutera:

  • Innowacyjny elektryczny układ napędowy z przeniesieniem napędu we wnętrzu wahacza tylnego koła, z chłodzonym cieczą silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi, paskiem zębatym i przekładnią planetarną.
  • Moc ciągła 11 kW (według wymagań homologacyjnych ECE R85) oraz moc chwilowa 35 kW.
  • Maksymalny moment obrotowy 72 Nm.
  • Prędkość maksymalna 120 km/h.
  • Przyspieszenie 0 – 50 km/h w czasie 2,7 s.
  • Przyspieszenie 0 – 100 km/h w czasie 6,2 s.
  • Duży zasięg - 100 kilometrów w realnych warunkach eksploatacyjnych.
  • Dostępne 4 tryby jazdy: Road, Eco Pro, Sail oraz Dynamic.
  • Wspomaganie cofania ułatwiające manewrowanie.
  • Asystent kontroli momentu obrotowego (TCA).
  • Wysokonapięciowe akumulatory o dużej pojemności (8 kWh) z innowacyjnym chłodzeniem powietrznym.
  • Inteligentny system odzysku energii kinetycznej w czasie jazdy wybiegiem oraz podczas hamowania.
  • Ładowanie akumulatora trakcyjnego z domowego gniazdka.
  • Pełne ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa jedynie 4 godziny przy zasilaniu 220V/12A lub 3 godziny przy zasilaniu 220V/16A.
  • Wykorzystanie efektu synergii wynikającego z doświadczeń BMW w budowie samochodów elektrycznych.
  • Bezpieczeństwo układów elektrycznych w standardzie samochodu osobowego.
  • Hybrydowe podwozie zapewniające znakomite prowadzenie się, a to dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości.
  • Potężne hamulce z systemem ABS.
  • Duży kolorowy wyświetlacz TFT.
  • Światła do jazdy dziennej i światła pozycyjne w technice LED.
  • Innowacyjna koncepcja kolorystyczna i wizualna.

Źródło: materiały prasowe BMW

skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
skuter BMW C evolution
BMW
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA