| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Czy aktualnie za jazdę rowerem po alkoholu grozi utrata prawa jazdy? Odpowiadamy, co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.?

Niedawno, za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu, groziły analogiczne kary, jak w przypadku prowadzenia samochodu po alkoholu. Można było nie tylko stracić prawo jazdy, ale nawet trafić do więzienia. Co pijanym rowerzystom grozi teraz?

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2016

W 2015 r. zmieniono te absurdalne przepisy i złagodzono sankcje dla nietrzeźwych rowerzystów.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów rowerzysta, który został zatrzymany przez policjanta podczas jazdy pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 zł

Z kolei pijani rowerzyści (w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) w takiej samej sytuacji zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.? Prawa jazdy nie stracisz, ale...

Na tym jednak nie koniec. Nowelizacja przepisów przewiduje ostrzejsze kary dla rowerzystów na tzw. rauszu, którzy spowodowali zagrożenie w ruchu drogowym. I tak, policjant po zatrzymaniu rowerzysty jadącego na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), jeżeli stwierdzi, że kierujący stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

W analogicznej sytuacji wobec pijanego kierowcy sąd może wymierzyć karę grzywny od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę pozbawienia wolności na okres od 5 do 30 dni.

Jednak w żadnym przypadku rowerzysta jadący po alkoholu nie straci prawa jazdy.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »