| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Czy aktualnie za jazdę rowerem po alkoholu grozi utrata prawa jazdy? Odpowiadamy, co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.?

Niedawno, za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu, groziły analogiczne kary, jak w przypadku prowadzenia samochodu po alkoholu. Można było nie tylko stracić prawo jazdy, ale nawet trafić do więzienia. Co pijanym rowerzystom grozi teraz?

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2016

W 2015 r. zmieniono te absurdalne przepisy i złagodzono sankcje dla nietrzeźwych rowerzystów.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów rowerzysta, który został zatrzymany przez policjanta podczas jazdy pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 zł

Z kolei pijani rowerzyści (w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) w takiej samej sytuacji zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2016 r.? Prawa jazdy nie stracisz, ale...

Na tym jednak nie koniec. Nowelizacja przepisów przewiduje ostrzejsze kary dla rowerzystów na tzw. rauszu, którzy spowodowali zagrożenie w ruchu drogowym. I tak, policjant po zatrzymaniu rowerzysty jadącego na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), jeżeli stwierdzi, że kierujący stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

W analogicznej sytuacji wobec pijanego kierowcy sąd może wymierzyć karę grzywny od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę pozbawienia wolności na okres od 5 do 30 dni.

Jednak w żadnym przypadku rowerzysta jadący po alkoholu nie straci prawa jazdy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK