| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Aby mógł Pan odliczać VAT od wydatków związanych z pojazdami pogrzebowymi, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Czy karawany (pojazdy pogrzebowe) są zaliczane do pojazdów specjalnych?

Pojazdy pogrzebowe są zaliczane do pojazdów specjalnych, których przeznaczenie wskazuje na wykorzy­stywanie wyłącznie w działalności gospodarczej z prawem do odliczenia 100% VAT naliczonego, pod warun­kiem, że:

  1. mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony,
  2. spełniają wymagania § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wyda­wania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866) - patrz tabela Wymagania dla pojazdów pogrzebowych,
  3. dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym potwierdzają spełnienie wymagań określo­nych w pkt 1-2.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Wymagania dla pojazdów pogrzebowych (karawanów)

Lp. Wymagania dla pojazdów pogrzebowych
1 trwałe oznakowanie w sposób wskazujący na ich przeznaczenie
2 kabina kierowcy jest odizolowana od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich
3 istnieje zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu
4 podłoga w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie jest wykonana z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących
5 istnieje wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych
6 brak zamontowanych miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich

Oznaczałoby to, że pojazdy pogrzebowe, które mają dwa rzędy siedzeń (a ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3 ton), nie uprawniają do pełnego odliczenia VAT naliczonego.

Minister Finansów zdecydował się jednak na jeszcze jeden krok. Mianowicie w odrębnym rozporządze­niu z 28 maja 2014 r. (obowiązującym od 1 czerwca 2014 r.) zwolnił podatników prowadzących działalność w zakresie usług pogrzebowych z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów pogrzebowych. Muszą to być jednak nadal pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności. Zatem w przypadku pojaz­dów pogrzebowych, posiadających dwa rzędy siedzeń, od 1 czerwca 2014 r. podatnicy nie muszą prowadzić ewidencji (i składać VAT-26), aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takim pojazdem.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
  • § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich - Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866
  • § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »