| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy można odliczać VAT od wydatków dotyczących motocykla wykorzystywanego w działalności?

Czy można odliczać VAT od wydatków dotyczących motocykla wykorzystywanego w działalności?

Kupiłem na potrzeby prowadzonej działalności motocykl. Czy mogę odliczać VAT przy nabywaniu paliwa, części zamiennych oraz od innych wydatków dotyczących tego motocykla?

Czy można odliczać VAT od wydatków dotyczących motocykla wykorzystywanego w działalności?

Do końca czerwca 2015 r. nie może Pan odliczać w ogóle VAT od paliwa nabytego do motocykla. Od pozo­stałych wydatków, o których mowa w pytaniu, może Pan odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. Jeżeli zadeklaruje Pan, że będzie wykorzystywał nabyty motocykl wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej może Pan odliczyć 100% VAT od ww. wydatków (w tym paliwa).

Ograniczenie w odliczaniu VAT do 50% dotyczy pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, czyli pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - patrz słowniczek.

Zobacz też: Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Z przepisów o ruchu drogowym wynika, że:

  • pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z zastrzeżeniem, że określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym);
  • pojazdami silnikowymi są pojazdy wyposażone w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego (art. 2 pkt 32 ustawy Prawo o ruchu drogowym);
  • pojazdami są środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny i urządzenia do tego przystosowane (art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Z podanych definicji wynika, że motocykle należą do pojazdów samochodowych w rozumieniu VAT jako po­jazdy silnikowe przeznaczone do poruszania się po drodze. Dotyczą ich zatem przepisy art. 86a ustawy o VAT i ograniczenia odliczenia VAT naliczonego wynikające z tych przepisów. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi", wymieniając motocykle wśród pojazdów, których dotyczą nowe zasady odliczania.

Oznacza to, że kwota podatku naliczonego przy dokonywaniu wydatków dotyczących motocykli jest ogra­niczona do 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy przy zakupie motocykla można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Wyjątek (w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.) dotyczy paliwa nabywanego do motocykli. Przy jego nabywaniu nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Wynika to z zestawienia przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 3 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Pierwszy z tych przepisów tymczasowo wyłącza możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa, z drugiego zaś wynika, że pojazdy, które w dokumentach wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się za samochody osobowe. Dotyczy to właśnie, między innymi, motocykli.

Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących motocykli (w tym odliczanie w całości podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa) dotyczy tylko motocykli, których sposób wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją ich przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospo­darczą (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż motocykla zamortyzowanego w części?

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1, ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »